| anonim_4396 a întrebat:

doresc sa stiu daca polipii se pot reface si daca da de cate ori? Am auzit de la cineva ca nu...asta in cazul in care nu mai exista vreun rest acolo sau ceva...este adevarat? As prefera sa raspunda Brigaela deoarece stiu ea le are in domeniu. Multumesc :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Polipii nazali (nu ai precizat de ce polipi vorbind) sunt niste leziuni inflamatorii, nu tumorale. Prin urmare, nu conteaza daca sunt scosi integral sau nu, ei vor recidiva ori de cate ori exista inflamatii cronice.

6 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Da, se pot reface. Depinde de la om la om.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc pentru raspunsuri, dar totusi as fi preferat si un punct de vedere medical. Da stiu ca pentru asta ar fi trebuit sa intreb un medic, dar medicul meu de familie...nu este genul de om cu care sa pot discuta. El prefera sa scrie trimiteri. Si nu, nu am de gand sa fac acum un control. Am intrebat, asa, orientativ.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc mult ca ai raspuns, Brigaela. Da, despre polipi nazali era vorba si acum m-am lamurit. :*

| Ceriik a răspuns:

Da, de 2-3 ori

| mirciu1234 a răspuns:

Polipi se pot reface dar de la o vreme inceteaza sa se refaca.

| EndOfJoke a răspuns:

Helo! Eu am facut o operatie de polipi in clasa a-8-a.Acum trec a-12-a si nu am nicio problema.Doctora care m-a operat mi-a sugerat ca in primul an de la operatie sa ma feresc de raceala pentru evitarea unor noi polipi.Asa am facut si vad ca acum totul e ok!
Cius:*