| Nathalie18 a întrebat:

Care sunt cele mai bune arzatoare de grasime? Si cum ar trebui sa le iau si de cate ori pe sapatamana..as prefera sa imi raspunda cineva care chiar a luat un anume produs si stie cate ceva in acest domeniu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Canadian Tea.

| RAY a răspuns:

Nu exista arzatoare de grasime sau na inca nu s-a inventat asa ceva,sunt curios ce o sa iei,pastile fac sa nu isi mai fie foame dar asta nu e o solutie,ca apoi o sa pui iar pe tine,numai vb de ficatul praf,inima,stomacul sufera, stii ca cati au facut infat miocard? stii ca se da pe propie raspundere, daca mori lor nu le pasa, trebuie tu sa manci tot mai putin, pe mine boala ma slabit de atunci manc putin, azi am mancat 2 linguri de orez si 2 banane si carne de pui atat, crede-ma ca mi se pare mult, urmeaza dieta de spital
dmineata ceai fara zahar, paine cu unt si gem 2 feli
dupa masa niste orez cu paine
seara macaroane cu un pic de branza fara gust
de multe ori il aruncam,, si imaginazati ca imi datea antibiotice, imi lua sange, daca nu aveam mancare de acasa deveneam balerina

| Violleta2022 a răspuns:

Cele mai bune arzatoare de grasime sunt:
bicicleta de fitness, bicicleta eliptica si aparatul de vaslit.
Jumatate de ora pe zi pe aceste aparate si se topeste grasimea, vazand cu ochii.
https://www.emag.ro/biciclete-fitness/p3/c

| anonimg a răspuns:

Cele mai bune arzatoare de grasimi sunt:
-exercitiile fizice, care trebuiesc luate in fiecare dimineaza;
-masa de seara care nu trebuie luata deloc.

| Nathalie18 explică (pentru anonimg):

Nu ma ajuta asta pentru ca am probleme cu metabolismul desi mananc sanatos si fac sport zi de zi. Ceva gen clenbuterol dar altceva pentru ca clenbuterolu e periculos si are multe reactii adverse si genereaza palpitatii

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Masa de seara e sanatosa, nu dormi infometat ca dimineata bagi in tine si recuperezi, nu trebuie evitate mesele zilnice

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Da, dar dimineata nu mai are timp sa se depuna/transforme glucidele pentru ca activitatea le va arde. Si totul se arde numai prin miscare, prin efort fizic.

| ElSueno a răspuns (pentru anonimg):

Stai asa, explica-mi si mie de ce nu ar trebui sa manance seara. Eu am slabit 20 kg doar pentru ca m-am limitat la 1500 calorii zilnic si mancam si la ora 2 noaptea.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Nu asa functioneaza organismul, organismul are un ceas biologic a lui si stie cat sa arda cat sa pastreze, daca tu i scimbi obicieul el se va adapta, de asta cel mai greu este sa te menti dupa slabire, ca tu adaptezi organismul mereu, ceea ce e incredibil de bine, daca faci sport creste rata metabolica

| anonimg a răspuns (pentru ElSueno):

Slăbeai si mai repede dacă ai fi sărit peste masa de seara. Sau măcar te-ai fi limitat la un ceai, un fruct sau orice altceva usor digerabil.
Daca in scoală s-ar fi introdus fiziologia, populatia României ar fi fost mult mai sănătoasă; s-ar fi evitat multe obiceiuri gresite, si în felul acesta am fi fost scutiti de multă suferință.

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Obiceiurile bune trebuie să schimbe acel ceas biologic, acel metabolism leneș.
Hrana este combustibilul pentru organism. Cu ajutorul pancreasului este transformata in energie; sau mai bine zis va fi arsă. In mod natural, tot ceea ce nu se arde, organismul isi face rezerva de combustibil, transormand hrana in grăsime. (La fel face si cu vitaminele, mineralele si altele: el caută să depoziteze tot ce poate, dacă i se va da).
Actiunea de ardere a combustibilului -deci de transformare în energie- are loc numai dacă se depune efort. Altfel, ce nu se arde seva depune sub formă de grăsime. Grăsimea este energie. Aceasta rezerva de energie (grăsimea) va fi la rândul ei arsă numai atunci când organismul va avea nevoie de energie. Organismul nu produce energie decât daca va fi solicitat fizic. Numai în felul acesta -prin miscare- se poate arde grăsimea. Iar seara cine mai face miscare? Automat toata hrana de seară se va depune. Organismul dacă nu o arde, o depune sub forma de grăsime; adica rezerva de combustibil. Si dacă această rezerva de combustibil nu va fi arsă, organismul va strânge mereu si mereu, pentru ca asa a fost programat.
Trebuie sa vedem obiceiurile gresite. Dar nu le vom vedea asa cum trebuie, si nu le vom înțelege dacă nu cunoastem fiziologia -care se ocupa cu studiul functionarii organelor interne.

| anonimg a răspuns (pentru ElSueno):

I-am explicat lui RAY răspunsul pe care mi-l ceri.

| NOname a răspuns (pentru anonimg):

Depinde și cine ar preda-o. Că dacă tot ăștia, care ne îmbolnăvesc - cu diplome de medici, unii chiar de nutriționiști, dar paraleli cu nutriția, aia pe bune -, tot degeaba.

| anonimg a răspuns (pentru NOname):

Aici nu se poate gresi. Fiziologia este o știință exacta la fel ca si matematica.
Contează mult ca profesorul sa fie el insusi un exemplu de respectare al regulilor sănătății.

| NOname a răspuns (pentru anonimg):

Ai dreptate. Mă gândeam la o fiziologie mai avansată, ce implică și nutriție.
Și cu privire la "exemplu de respectare al regulilor sănătății" sunt de acord.

| Donsavas a răspuns:

Buna dimineata! Daca ai deja vergeturi, se pot pronunta sau vor aparea si in alte zone si este mai greu atunci de indepartat.
Slabesti in functie de metabolismul tau.
Eu iti recomand sa ti cresti sensibilitatea la insulina, sa ti detoxifici ficatul.
As elimina definitiv zaharul din alimentatie(mai putin fructoza naturala).
Hidratarea te va ajuta sa te menti slaba.

| SMH a răspuns:

Exista un proces pe nume Intermittent fasting.

4 ore inainte de culcare nu mananci
8 ore somn
4 ore dupa ce te trezesti nu mananci

Renunta la dulciuri, fastfood, sucuri si chipsuri. Orice cu multe calorii.

Eu folosesc programul asta pentru cand vreau sa dau jos niste kilograme, dupa ce am dat bulk (am mancat mult ca sa am energie sa cresc in masa musculara) la sala.

Dar atentie, daca mananci ceva, cat de mic in intervalul ala de 16 ore, iti creste insulina si n-ai facut nimic. Treci din nou la faza de depozitare a grasimii.

In rest, nu recomand suplimente daca esti mai plinuta, pentru ca daca slabesti brusc vei avea vergeturi. Gandeste pe termen lung.

Bafta!

| Nathalie18 explică (pentru SMH):

Oricum am vergeturi, recomanda-mi ceva daca ai luat vreunele, te rog

| SMH a răspuns (pentru Nathalie18):

Carnitina. Nu am luat eu, a luat o prietena de-a mea la indicatiile instructorului ei de sala.