| CameliaCamyBlondina a întrebat:

Buna dragi prieteni.Am si eu o problema.Am avut o masea cariata, care a necesitat scoaterea nervului.Mi s-a recomandat coronita dentara pentru ea.Am fost la un tehnician dentar care a confectionat una din metal auriu dar nu mi-a cimentat datorita faptului ca am plecat in strainatate.Nu se vedea metalul cand zambesc dar totusi as dori sa stiu daca se poate face o coronita care in fata sa aibe culoarea alba iar in spate si pe muscatura sa fie metal.Doare cand iti cimenteaza coronita? Jeneaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Buna!
Se pot face coronite ceramice la culoarea dintilor, insa sunt mai putin rezistente decat cele metalice. Ceea ce ai intrebat tu se poate de asemenea realiza, insa trebuie sa intrebi dentistul daca tehnicienii cu care colaboreaza pot face asa ceva. Ai aici niste indormatii: http://www.medici-stomatologi.ro/infodent/corona-semifizionomica-tip-weiser

De durut nu doare la cimentat.

2 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Fiind un molar, probabil tehnicianul a preferat sa aleaga ceva dur, nu neaparat estetic, insa aceasta alegere ar fi trebuit facuta impreuna cu tine dupa ce iti spunea care sunt variantele. Daca ai deja o coronita facuta si vrei altceva, cel mai probabil va trebui sa le platesti pe amandoua pentru ca materialele sunt deja consumate si coronita nu poate fi refolosita...

| CameliaCamyBlondina explică:

PeFuga.Stiu ca, coronitele ceramice pe molari pot ceda datorita fortei de mestecatie si doi medici stomatologi mi-au recomandat coronite integral metalice pentru dintii din spate deoarece si fatetele albe pot ceda, coronitele semifizionomice din cate am inteles sunt recomandate pe ntru dintii din fata.Totusi ma gandesc ca la varsta mea metalul in gura nu este prea estetic.Deocamdata inca nu ma pot decide.O coronita metalica cam cati ani rezista? Metalul respectiv poate crea neplaceri? Iti multumesc oricum pentru raspunsuri.