| AnaQ a întrebat:

Mi - am îmbrăcat o măsea care mi s-au rupt, în spate are metal și în fața porțelan, momentan abia mi-a cimentat-o de proba, nu e definitiv. Întrebarea mea ar fi, dacă nu îmi place cum se vede metalul, ar putea să îmi îmbrace toată măseaua doar in porțelan?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Portelanul este de estetica, metalul este pentru rezistenta.

| Violleta2022 a răspuns:

Scoate metalul din gura, ca produce probleme grave sanatatii.
Daca nu ai bani de portelan, pune plastic, dar nu pune metal, ca sunt nesanatoase.
Ma si mir ca in ziua de azi se mai folosesc metale la dantura, dupa cate studii s-au facut si cat sunt de periculoase.
Ma refer la metalul de la exteriorul dintelui, nu la structura metalului de sub portelan.

| vmalex21 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt aliaje metalice speciale pentru a fi,, puse,, in gura precum titanul sau aliajele crom-cobalt(au o culoare argintie).Se folosesc de zeci de ani.Pe urma mai sunt aliajele pe baza de aur care au o compatibilitate excelenta.Se folosesc cu incredere si in tari mai dezvoltate si nimeni nu are nimic.Cunosc inclusiv medici stomatologi cu lucrari metalice in gura si traiesc bine mersi.Metalele alea care fac probleme sunt pe baza de nichel sau vechiul aliaj gaudent(il vedeti pe la batrani in general, acei dinti de culoare aurie). Metalul este folosit pentru rezistenta.Pe un molar la forte mari de masticatie nu poti pune plastic, pana si portelanul cedeaza uneori.Atunci pe partea unde musti se pune metal pentru ca nu ai vrea de la un sambure sa te trezesti cu coroana sparta sau ciobita.

| CameliaCamyBlondina a răspuns:

Buna! Am din pacate aceeasi problema ca si tine cu o masea si nu mai stiu ce sa fac, cum ai rezolvat pana la urma?

| AnaQ explică (pentru CameliaCamyBlondina):

Buna. Eu mi - am îmbrăcat măseaua in metal ( "scheletul" ) iar porțelan "fața" măselei nici nu se vede diferența între dinții naturali și acea măsea. E mai scump decât îmbrăcat în metal dar de merită 100%.

| CameliaCamyBlondina a răspuns (pentru AnaQ):

Sa inteleg deci ca metalul coronitei nu se vede deloc in cazul tau? Dentista mea mi-a facut tratament, mi-a pilit maseaua si mi-a luat amprenta pentru imbracat insa ieri cand a venit coronita pentru proba am constat ca are ceramica doar in fata si e la culoare precum dintii vecin insa in spate si pe partea unde musc e metal de culoare argintie. Daca zambesc sau vorbesc nu se vede insa daca casc da.A costat 400 de lei.

| CameliaCamyBlondina a răspuns (pentru AnaQ):

Si ca tot ai trecut prin experienta asta si am uitat sa te intreb mai devreme, poate ma poti lamuri si pe mine laughing Te-a durut? Te-ai obisnuit cu coronita rapid? Pana la urma a ta e alba in totalitate sau daca casti de exemplu se vede ca ti-a pus si metal?

| AnaQ explică (pentru CameliaCamyBlondina):

Te obișnuiești foarte repede nu te panica că nu ai de ce. Nu doare absolut deloc nu ai ce să simți. Pur și simplu îți va lua mulaj după dintele tau dintr-un fel de plastilina, apoi îți pune cu o soluție noua "îmbrăcăminte". A mea mi-am îmbrăcat-o in porțelan iar structura din metal. Nu se vede absolut deloc că e metal, e super. Nici nu vad diferența între acea măsea și celelalte. Sincer după cât timp a fost am și uitat ce măsea am îmbrăcat-o in porțelan? E scump dar merita!

| AnaQ explică (pentru CameliaCamyBlondina):

Pai spune-i daca vrei porțelan, altfel o sa îți lase metal. Eu am dat 400 lei pe porțelan, 150 cum ți-a făcut ție. Oricum te sfătuiesc să îți faci cum te simți mai bine.

| CameliaCamyBlondina a răspuns (pentru AnaQ):

Mersi mult pentru lamuriri si sfaturi.Pana la urma coronita a fost trimisa inapoi la laborator si a fost acoperita in totalitate cu ceramica, metalul este in interior si nu se poate vedea decat la radiografie.Am coronita de aproximativ 3 saptamani pusa definitiv pe masea si e super ok, nici nu se vede ca e un dinte fals, semana cu cei naturali.Intr-adevar a costat mai mult(420 de lei)dar merita deplin.