| IoanaPuppy31 a întrebat:

Port aparat dentar iar pe ultimele masele de sus am o "coronita" din metal.
Ieri am fost la consulatatie la ortodont si nu a observat nimic rau, chiar daca mereu incepe cu examinarea maselelor.
Ma ingrijoreaza faptul ca acum doua saptamani am avut absces dentar fara mari dureri. L-am tartat si a disparut. Acum am o durere de masea ce persista de ieri, durerea o am pe toti dintii dar la acea masea doare mai tare.
Oare este mai sensibila din cauza ca am avut absces dentar?
Sau este o carie? Maseaua a fost ultima data sigilata in toamna.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Fa-ti o radiografie pe dintele ala si mergi la un stomatolog generalist. Daca faci abces probabil nu ai tratament de canal pe dintele ala sau daca ai tratament poate nu facut bine si trebuie refăcut. Cand ai facut ultima radiografie ortopan?

| IoanaPuppy31 explică:

Inainte sa imi pun aparat, adica in toamna. Dar oricum mi-a trecut! happy

| CameliaCamyBlondina a răspuns:

Buna.Am o problema similară, cum e cu meseaua din metal? Se vede urat?

| IoanaPuppy31 explică (pentru CameliaCamyBlondina):

Nu mai port aparatul dentar de vreun an insa maseaua a ramas inflamata putin insa cei de la stomatologie mi-au spus ca nu exista absces. Te sfatuiesc sa te speli mult pe dinti sa nu patesti ca si mine si sa insisti pe maselele acelea.

| CameliaCamyBlondina a răspuns (pentru IoanaPuppy31):

Ma refeream la coronița aceea de pe masea, am o masea,, praf,, iar dentista mea vrea sa imi puna o coronița de metal inainte de a monta aparatul dentar.Ce culoare are? Mai ai coronita? Ai avut aparatul si pe respectiva masea?

| IoanaPuppy31 explică (pentru CameliaCamyBlondina):

Pai gen iti pune pe amandoua masele, cel putin mie si la o prietena asa ne-o pus. Ii din metal adica are culoarea argintie, asa un gri, te-ai prins tu..Si da si pe maseaua aia iti pune aparat, pai aparatu ii pana in capat pus ca nu doar dintii problema trebuie indreptati, poate ai dintii perfecti dar nu ai o muscatura corecta.Nu,nu mai am coronita, aceia se da jos cand iti dai si aparatul dentar. Daca mai ai vreo nelamurire nu ezita sa ma intrebi!happy