| KiddSimo a întrebat:

Buna dragilor.Am si eu o intrebare! Ieri am inceput sa iau anticonceptionale, dupa cat timp isi fac efectul? pentru ca iubitul meu intr-o saptamana va veni acasa. Exista riscul sa raman insarcinata daca ejaculeaza "gresit"? Ar fi trebuit sa le iau mai din timp sau este ok? mersi frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
e de datoria ta sa intrebi, si al medicului sa te sfatuiasca, mai bine mai faci un drum pana la medic sa intrebi ce si cum, sa stii ca sunt unele pastile care anuleaza efectul anticonceptionalelor, asta in caz ca urmezi ceva tratament.
uite ce am gasit.
http://www.prezervativ.ro/......ionale.php
O zi frumoasa sa ai:)

| KiddSimo explică:

Nu le-am luat dupa ureche, au fost prescrise de ginecolog.Dar chiar nu mi-a zis.Mersi frumos

| Brâncuşi a răspuns (pentru KiddSimo):

Bine, atunci scuze dar încearcă să nu mai ai nici un contact în ultima vreme.

| KiddSimo explică:

Cred ca mai bine, dupa contactul sexual imi luam pilula de a 2a zi.Nu sunt prea mandra ca iau anticonceptionale, nu am vrut niciodata, dar decat o sarcina nedorita.

| Zenithf a răspuns (pentru KiddSimo):

Sunt multe, foarte multe de spus pe aceasta tema, sexul fara "accidente". Dar nu o sa intru in detalii, stiu ca "it's complicated" si asa ca las pe fiecare cu socoteala lui.
Dar sa iti raspund la subiect: stii ca nicio metoda anticonceptionala nu este 10% sigura? Si anticonceptionalele (pe langa faptul ca au tot felul de efecte secundare, unele foarte daunatoare) sunt mai putin sigure decat prezervativul. Deci, chiar daca le folosesti cum trebuie, exista posibilitatea sa ramai insarcinata.
Nu stiu sigur dupa cat timp isi fac efectul, dar parca trebuie sa fie undeva intre 2 saptamani si dupa prima menstruatie de la inceperea tratamentului, si depinde de ce AC iei, ce hormoni au, unele isi fac efectul mai repede, altele mai tarziu.

| Brâncuşi a răspuns:

Bună, păi tu ar trebui să şti că doar doctorul ţi le-a recomandat şi asta este problema sunt sigur că le ei după ureche, ai grijă că multe persoane iau că aşa vor ei, informeazăte... Şi logic că trebuie să le ei mai din timp, nu cu o zi înainte.
Succes şi ai grijă ce faci!