| Sorina87Andreea a întrebat:

Ma confrunt de mult timp, mai bine de un an cu o secreție verzuie, am tot mers la ginecolog, îmi spunea ca e o infecție dar nu asa grava, îmi dădea niște ovule cervugid, tinidazol, după îmi spunea ca sunt ok, într-adevăr după tratament ma simțeam bine câteva zile și după începea iar aceasta secreție, de curând a început sa fie mult mai abundenta, mai urat mirositoare și îmi provoacă mâncărimi, am mers la un alt ginecolog, mi-a recoltat secreție și papanicolau, mi-a ieșit candida și o inflamație pe col din cauza candidozei. Am primit cervugid ovule și pastile flucoric, după tratament m-am simțit bine 2 zile după a reapărut aceasta secreție verde, abundenta, apoasa și urat mirositoare, ce credeți ca este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Secretia verzuie si urat mirositoare este provocata de o boala cu transmitere sexuala, destul de serioasa numita: tricomoniaza, provocata de un parazit numit Trichomonas vaginalis.
Tratamentul trebuie facut strict si corect, respecatandu-se in totalitate regulile de igiena si medicatie.

Sexul este INTERZIS pe toata perioada cat faci tratamantul (se repeta testul sa vezi daca mai esti pozitiva si reepti tartamentul pana ce testul arata "negativ").
Tratamentul se face concomitent de femeia si barbatul care au avut sex, ca sa nu riscati re-infectarea de la unul la celalalt.

Atentie, aceasta boala daca este netrata, creste riscul de cancer uterin la femei si cancer de prostata la barbati.

https://adevarul.ro/......index.html

Sanatate maxima!

| Nirvanaaa a răspuns:

Schimba ginecologul. E clar infecție. Sa iti dea tratament mai îndelungat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un alt ginecolog.

| Emma24dsxd a răspuns:

Cu siguranta trebuie sa incerci la alt ginecolog nu are rost sa stai asa si nu ai voie sa intrerupi tratamentul nici macar odata altfel nu isi mai face efectul...numai sta asa ca poate fi ceva grav si i ati si iubitul la doctor cu tine!