| 123456788900000 a întrebat:

Am o secretie alb verzuie de ceva timp. Am fost acum 3 săptămâni la ginecolog si mi- a dat un tratament cu ovule cervugid și pastile atrican pe care nu le-am gasit si a spus sa le înlocuiesc cu tinizol. Am luat pastilele, din ovule mai am 6 dar nu vad nicio schimbare, ba chiar am o usturimea mare in zona intimă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca, ori nu faci tratamentul corect ori infectia este atat de avansata, ca trebuie mai multe transe de ovule.
Atentie, sexul pe perioada tratamentului, pana la vindecare, este interzis, pentru a se evita recontaminarea.
Concomitent cu tine, partnerul de sex trebuie sa faca si el tratament pentru Trichomonas!
Igiena este foarte stricta la amandoi, fiindca Trichomonas este foarte contagios.

| 123456788900000 explică (pentru Violleta2022):

Multunesc pentru raspuns, am secretia de cateva luni...

| Violleta2022 a răspuns (pentru 123456788900000):

Pana la 1 an, va veni si menstruatia.

| 123456788900000 explică (pentru Violleta2022):

Am vrut să spun că am aceasta secretie cu probleme de cateva luni... am menstruatie. Am 18 ani
Am aceasta secretie verzuie urat mirositoare de cateva luni, asta am spus

| Violleta2022 a răspuns (pentru 123456788900000):

Scuze, a fost vina mea, raspunsul de mai sus.
Raspunsesem la o intrebare asemanatoare, pentru o fetita de 12 ani si am gresit.

In ce priveste secretia ta, este vorba de o infectie cu trihomonas, o boala cu transmitere sexuala, care se transmite foarte usor.
Din paacte, nu scapi de ea daca nu faci tratamentul corect si nu-l faci si partnerul tau de sex, in acelasi timp cu tine.
In plus, sexul este interzis pana la vindecare completa a ambilor partneri, pentru a se evita reinfectarea.
Sa stii ca nu-i de gluma, ca infectia iti va afecta si organele interne, daca este netratata.

| 123456788900000 explică (pentru Violleta2022):

Am luat tinizol si ovule cervugid mai am 3 si le termin. Nu se pune problema de contact sexual. Doctorul mi-a spus sa iau tinizol doza unică apoi sa fac pauza 4-5 zile si sa mai iau încă odată. Am luat si ovulele la fel aproape le am terminat. Se poate sa nu treaca daca o am de ceva timp si sa fie nevoie de mai mult tratament sau nu este bun ce mi-a dat domnul doctor?

| 123456788900000 explică (pentru Violleta2022):

Buna seara! Am terminat tratamentul cu ovule cervugid și pastile tinizol dar nu vad nicio schimbare

| Violleta2022 a răspuns (pentru 123456788900000):

Probabil situatia ta este mult mai grava decat te-ai asteptat, infectia ignorata atata vreme a luat amploare la interior si nu este inca eradicata.
in cazul asta iti ramane o singura solutie: sa repeti tratametul complet inca 1 tura cu tinidazol si cervugid.
Nu uita: barbatul trebuie sa faca tratament cu creme, pe penis, pentru a elimina si el infectia, iarsexul pana la vindecarea completa a amandorura, este total interzis, pentru a se evita recontaminarea.
Sanatate maxima!

| 123456788900000 explică (pentru Violleta2022):

Mulumesc pentru raspuns! Sa i au eu din nou tratamentul sau sa merg la control sa vad ce spune doctorul?

| Violleta2022 a răspuns (pentru 123456788900000):

Da, fa din nou tratamentul complet si dupa terminarea lui, la 2 saptamani, fa testul citologic si vezi daca infectia mai este prezenta.

| 123456788900000 explică (pentru Violleta2022):

Cand am fost la control a spus că imi face si un babeș adica l a facut dar nu stiu ce inseamna

| Violleta2022 a răspuns (pentru 123456788900000):

Da, acesta este, un test citologic mai amanuntit, ca sa vada daca bacteria (infectia) mai este prezenta. probabil ca ti-a luat deja o lamela cu secretie vaginal, sa o analizeze.
Ai cumva rezultatul acelui test?
Ce scrie pe el?

| 123456788900000 explică (pentru Violleta2022):

Nu îl am, mi- a dat doar tratamentul cu rețeta

| 123456788900000 explică (pentru Violleta2022):

Am văzut că tot imi mai vine secretie asa galben verzuie dar ft putin si parca nu mai are miros. Mi am făcut o programare pentru miercuri sa merg la control dar cred ca imi vine menstruatia pana atunci.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 123456788900000):

Daca tot ai secretie verzuie, inseamna ca infectia este inca prezenta.
Cu siguranta trebuie repetat tratamentul, dar de data asta tratata situatia cu seriozitate si masuri extra de igiena, ca sa te poti vindeca.
Medicul iti va da probabil ceva mai puternic, eventual cere-i tu sau intreaba-l ce faci rau in rutina zilnica, daca nu scapi de infectie.

| 123456788900000 explică (pentru Violleta2022):

Nu stiu ce fac rau, de spălat ma spăl și de 3 ori pe zi cu gel intim dar nu stiu ce fac rau... sper sa nu imi vine menstruatia sa ma pot duce la control

17 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Părerea mea e să oprești tratamentul și să mergi in aceeași zi la medicul tau ginecolog și să îi spui problema. Să nu ai o reacție adversă la unul dintre medicamente.

| Denisa0954 a răspuns:

Continuă tratamentul si vezi la sfarsit dacă se vede vreo ameliorare