| anonim_4396 a întrebat:

Buna echipa TPU!
Am avut 2 relatii sexuale neprotejate pentru a ramine insarcinata caci sunt casatorita si vrem un bebelus, am facut totul corect dar insarcinata nu am ramas. Spuneti-mi va rog poate fi ceva vreo problema cu mine? Sau cu sotul? Care poate fi cauza?
Ajutati-ma va rog cine stie, multumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate nu ai cazut exact in perioada fertila, desi ai calculat-o, ea nu este identica la toate femeile. Nu e cazul sa te ingrijorezi deloc. Ca sa aveti un copil, trebuie sa aveti contacte sexuale cam la 2-3 zile interval toata luna. Daca dupa 6 luni nu obtineti o sarcina, puteti incepe sa va faceti analize (altele decat cele obligatorii pe care le-ai facut cand te-ai hotarat sa ramai insarcinata)

| Empathizer a răspuns:

Daca nici dupa 2 ani de activitate sexuala normala si regulata nu apare o sarcina, atunci te poti gandi ca s-ar putea sa fie ceva. Altfel e prematur sa te gandesti la probleme.

Nu toate contactele sexuale normale neprotejate sunt fecundante. Femeia are doar cateva zile pe luna in care poate ramane gravida. Daca ati facut sex normal neprotejat in periodele infertile ale ciclului menstrual, nu aveai cum sa ramai gravida.

Uneori chiar daca fecundatia se produce, oul rezultat nu este viabil si este eliminat inainte de implantarea in uter, fara ca femeia sa simta ceva deosebit sau sa aiba modificari de ciclu menstrual.

| alinadianaaa a răspuns:

Buna.ai un ciclu regulat sau nu? Poate sa fie si din cauza lui sa iaba niste probleme de fertilitate.Dar tu ai folosit anticonceptionale inainte?

| pisikutzza22 a răspuns:

Pai incearca de mai multe ori in special in perioada fertila. daca dupa 2-3 luni tot nu reusiti mergi la un specialist

| otylyaotty a răspuns:

Daca mancati zeci de anticonceptionale, cum sa mai ramaneti asa usor insarcinate?!

| VrajitoareaIntunecata a răspuns:

Mergi la medic, nimeni de pe TPU nu va stii sa iti rezolve o asemenea problema.

| Adelinushka a răspuns:

Nu folosesc pastile de contraceptie decit doar prezervativele, la un specialis am fost si totul e in regula si ciclul mentrual e regulat doar ca el are probleme cu spatele (hernie de disc) si primeste tratament cu inectii puternice ca sa se trateze, poate fi din cauza asta?