| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca poti face paradontoza de la fumat? Intreb de curiozitate (nu fumez).

Funda!

*scuze categoria

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Boala parodontala este o afectiune cronica de natura infectioasa, provocata de flora microbiana existenta in cavitatea bucala. Cei mai importanti factori care provoaca afectiunea sunt reprezentati de placa bacteriana si tartrul depus pe dinti, care favorizeaza si formeaza adevarate medii de cultura pentru numeroase bacterii. Boala incepe printr-o gingivita care netratata in timp evolueaza in parodontoza incipienta sau cronicizata. Fumatul nu face parte din factorii care genereaza parodontoza care pot fi cel mai des de natura genetica, endocrina, de mediu sau provocata de boli profesionale. Multa sanatate!

| nuisance a răspuns:

Nu, paradontoza se face dacă nu ai grijă de dinți. dacă îi speli de 2 ori pe zi e ok.