| deiiu99 a întrebat:

Este normal ca menstruatia sa tina 8 zile? Adica in ultimele 3 zile vine foarte incet.big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| On3St4r a răspuns:

DA.Menstruatia reprezinta eliminarea lunara a stratului superficial de mucoasa uterina. Desi poate deveni o actiune inconfortabila, menstruatia este modul prin care organismul semnaleaza ca aparatul reproducator functioneaza normal.

Caracteristicile menstruatiei difera de la o persoana la alta, astfel, menstruatia poate fi de scurta durata sau de lunga durata, poate fi abundenta sau mai putin abundenta.
Dupa cativa ani de la menarha (prima menstruatie) fiecare femeie ajunge sa cunoasca caracteristicile specifice acestui eveniment, iar atunci cand ceva extraordinar se intampla - sangerare minora intre menstre, sau o sangerare abundenta - este normal sa se intrebe daca nu cumva exista o problema de sanatate.In medie, un ciclu menstrual dureaza 28 de zile, iar menstruatia dureaza 3-5 zile, insa in functie de organismul fiecarei femei pot exista mari variatii ale ciclului. Astfel, pentru unele femei este normal ca menstruatie sa dureze 3 zile, in timp ce pentru altele normal este sa dureze 7 zile. Totodata, si cantitatea de sange eliminata difera.

Femeia nu trebuie sa se ingrijoreze de durata sau cantitatea menstruatiei, ci de eventualele modificari aparute. Mai jos sunt descrise cateva tulburari ale ciclului menstrual care pot avea semnificatie patologica.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poate dura pana la 10 zile

| mona a răspuns:

E normal

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este normal ( chiar dacă, în general, durează între 3-7 zile ), mai ales că în ultimele 3 zile sângerarea este foarte redusă ( după cum spui ).

Deci, fi LINIŞTITĂ că NU ai nici o problemă!

Toate cele bune.

| LolaLollita a răspuns:

Da, nu e nimic anormal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Din câte ştiu eu, menstruaţia trebuie să ţină între 3 şi 5 zile, însa uneori ciclul menstrual poate fi neregulat şi poate să ţină două zile sau poate să ţină şi 7 zile. De cele mai multe ori ciclul neregulat apare din cauza stresului sau din cauza unor şocuri emoţionale astfel că este posibil ca menstruaţia în cazul tău să ţină atât de mult din cauza stresului. Când menstruaţia durează mai mult de o săptămână se recomandă un consult de specialitate pentru că există posibilitatea ca menstruaţia să dureaze atât de mult din cauza unei disfuncţii ovariene.
Te pup!