| DiandraJo a întrebat:

Am o micuța problema cu menstruația. E normal sa-mi vina maro?
Gen după 7 luni în care nu mi-a venit s-a reglat (adică îmi vine din luna în luna) iar în ultimele luni (din decembrie) îmi vine maro si în cantități mici, dar ma tine 7 zile
E normal asa ceva? Menționez ca în noiembrie am scos cheaguri mari

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| QElenaBoghiu a răspuns:

În majoritatea cazurilor, menstruația maro este perfect normală. Culoarea și consistența sângelui menstrual se schimbă pe parcursul menstruației: acesta poate fi roșu-aprins, închis, roz sau maroniu, apos, cu cheaguri sau mai gros.

În ultimele zile ale menstruației, sângele capătă o culoare maronie, ca urmare a „învechirii" acestuia. În schimb, primele zile de menstruație sunt caracterizate de un flux sangvin roșu aprins, datorită eliminării mucoasei uterine

moda+frumusete+sanatate+cuplu+culinar+timp liber+shopping+horoscop+ DivaHair
caută în DivaHair
searchuser

Adevarata Stare de Bine
Home ▸ Sanatate ▸ Menstruație Maro: Cauze Și Simptome Care Ar Trebui Să Te Îngrijoreze
Menstruație maro: cauze și simptome care ar trebui să te îngrijoreze
Joi, 08.02. 2018de Paula Rotaru
Menstruația maro: când este normală și când trebuie să se îngrijoreze
Sindromul ovarelor polichistice, o cauză frecventă a menstruației maro
Infecțiile și bolile cu transmitere sexuală, alte cauze ale menstruației maro
Scurgerile maronii în sarcină: normale sau nu?
Secrețiile maronii sunt frecvente înainte de menopauză

Menstruația maro este adesea un motiv de îngrijorare pentru multe femei, mai ales dacă aceasta este abundentă sau are un miros neplăcut. Panica este și mai mare dacă menstruația întârzie sau durează mai mult decât în mod normal.

Însă trebuie știut că fiecare femeie este diferită și, prin urmare, ciclul menstrual nu poate fi la fel. Unele femei nu experimentează deloc crampe și au o menstruație scurtă, de cel mult patru zile, în vreme ce altele au dureri chinuitoare și sângerează mai mult de o săptămână.

femeie cu dureri abdominale

Am aflat deja ce spune culoarea menstruației despre sănătatea noastră, așa că e timpul să intrăm în detalii în ceea ce privește menstruația maro. Iată tot ce trebuie să știi despre acest subiect foarte căutat de multe femei!

ADVERTISMENTSCROLL TO CONTINUE WITH CONTENT
Menstruația maro: când este normală și când trebuie să se îngrijoreze
În majoritatea cazurilor, menstruația maro este perfect normală. Culoarea și consistența sângelui menstrual se schimbă pe parcursul menstruației: acesta poate fi roșu-aprins, închis, roz sau maroniu, apos, cu cheaguri sau mai gros.

În ultimele zile ale menstruației, sângele capătă o culoare maronie, ca urmare a „învechirii" acestuia. În schimb, primele zile de menstruație sunt caracterizate de un flux sangvin roșu aprins, datorită eliminării mucoasei uterine, scrie heathline.com.

ADVERTISMENTSCROLL TO CONTINUE WITH CONTENT
VEZI SI: Acid uric scăzut: când ar trebui să te îngrijoreze
Anticoncepționalele influențează adesea culoarea secrețiilor sau a sângelui menstrual, ca urmare a acțiunii acestora asupra nivelului hormonal, însă în sens pozitiv. Așadar, dacă ai menstruație maro, chiar și în primele zile, nu e cazul să te îngrijorezi.

pilule anticonceptionale

Există însă și situații când apar secreții maro în afara menstruației, în timpul ovulației, în special în cazul tinerelor abia intrate în perioada reproductivă, al femeilor care iau anticoncepționale sau al celor care se apropie de menopauză. În asemenea situații, când ai sângerări sau secreții maronii în afara menstruației, este indicat să mergi la medicul ginecolog, pentru a te asigura că acestea nu sunt simptome ale unei afecțiuni mai grave, cum ar fi o infecție vaginală sau o boală cu transmitere sexuală.

| DiandraJo explică (pentru QElenaBoghiu):

Am 2 ani de când mi-a aparut și mi am început viata sexuala
Am avut întârziere 7 luni de zile, apoi mi-a venit în fiecare luna