| tuGatita a întrebat:

Este posibil ca de la un aliment sa imi apara iritatie pe fata? pe partea dreapta a fetei mi-au aparut bubite mici de culoarea pielii (nu se prea observa) si pare ca se extinde. Duminica seara am mancat niste hamsii cu un sos ceva si luni dimineata m-am trezit cu iritatiile. Ma si mananca dar nu ma scarpin pentru ca ma tem sa nu se inflameze. Nu stiu exact care ar fi cauza. Intrebarea e: Trec singure sau trebuie sa merg urgent la dermato? sau poate stiti un unguent ceva sa ma dau 2-3 zile pana merg la medic dupa trimitere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună din nou.
Corpul produce histamină, care duce la alergie, dacă administrezi antihistaminic, alergia cedează.
Mergi la farmacie și cere un antihistaminic, toate au aceeași substanță activă.
Sănătate.
Cu plăcere!
Pa, pa.

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este iritație, ci alergie.
Mergi la farmacie și cere un antihistaminic (Claritine), 1 tabletă pe zi timp de 3 zile.
Pa, pa.

| tuGatita explică (pentru Legiuitoarea):

Multumesc si tie :* dar eu sunt alergica la o gama larga de medicamente si ma tem sa iau asa.dar probabil ca voi incerca:*

| Legiuitoarea a răspuns (pentru tuGatita):

Bună din nou.
Corpul produce histamină, care duce la alergie, dacă administrezi antihistaminic, alergia cedează.
Mergi la farmacie și cere un antihistaminic, toate au aceeași substanță activă.
Sănătate.
Cu plăcere!
Pa, pa.

| ovidius a răspuns:

Da, e posibil.
Foloseşte provizoriu crema de gălbenele sau propolis. DAR recomandat e să mergi la un dermatolog

| JoeTPU a răspuns:

Da,este posibil, esti alergica la ceva anume, asa imi apare si mie cand mananc capsuni.
Succes! :*

| tuGatita explică (pentru JoeTPU):

Si tot asa nu se vad? deja incep a ma ingrijora ca aproape a ajuns in zona ochiului...tie iti trec de la sine?

| JoeTPU a răspuns (pentru tuGatita):

Da,astept vreo 3 zile si imi trec.Sunt niste bubite rosii care apar pe fata :-s

| tuGatita explică (pentru JoeTPU):

Nici nu sunt rosii. sunt de culoarea pielii, nu le vad decat eu cand ma uit atent in oglinda. dar ma ard parca. sper sa treaca. mersi:*

| JoeTPU a răspuns (pentru tuGatita):

Cu mare placere! :*

| BogdanLuca a răspuns:

Cel mai probabil este vorba de o alergie. Cumpara de la farmacie Claritine, iar daca nu dispar va trebui sa mergi la dermatologie!
Sanatate!

| SweetChildOAxls a răspuns:

E posibil sa fie iritatie. in general pestele poate provoca iritatii. cel mai bine ar fi sa mergi la doctorul dermatolog. asa vei afla daca e de la hamsii sau e ceva ce trebuie tratat.

| tuGatita explică (pentru SweetChildOAxls):

Poate nu de la hamsii. poate e sosul ala cu usturoi. posibil sa fi fost expirat, ca astia nu vand ceva bun..mersi:*

| AddyTakaBlack a răspuns:

Da alergie ceva

| pinkup a răspuns:

Alergie sau iritatie

| lauralau757 a răspuns:

Am avut si eu si m-am dus la dermatolog dar iti trec sunt un gen de cosuri dar nu le poti sparge foloseste o crema hidratanta sau un sapun de fata special pentru piele sensibila si nu folosi ceva care sa iti usuce pielea!