| MissKitty16 a întrebat:

Eu am 11 ani si 3 luni si, am o mica intrebare. Ar putea sa imi vina ciclul? Daca spuneti despre cat de dezvoltata sunt: Sunt inalta [1.66] Kilograme 59 si psihic pot spune ca gaandesc ca o persoana de 13-14 ani. Mamei mele i-a venit ciclul tot la 11 ani, suruari mele la 11 jumatate iar unei verisoare care are aceeasi varsta ca si mine i-a venit anul acesta tot la 11 ani si ceva. Cam la toate fetele din familie le-a venit ciclul la 11 ani. Despre sindrome am cautat pe un site si le amcam pe toate, si fizice, si de comportament dar si emotionale. Cam in cat timp ar trebui sa imi vina ciclul? Raspunsul cel mai bun primeste FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TREBUIE să ai RĂBDARE!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.copilul.ro/......a5645.html

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Toate cele bune.

11 răspunsuri:
| gingergirl1 a răspuns:

Nu stie nimeni sa iti raspunda sigur! Dar banuiesc ca ar trebui sa-ti vina! Am o prietena care i-a venit la 10 ani dar este destul de dezvoltata pentru varsta ei, adica e aproape cat mine la inaltime si sunt cam 2 ani jumate diferenta intre noi, deci ar trebui sa te astepti daca ai zis ca ai si simptomele aceleawinking

| NnDWtf a răspuns:

Poti sa fii proasta ca gardul ca ciclul menstrual tot o sa iti vina. Nu conteaza cate kg ai si cat de mare e vaginul tau.
De obicei intre 10-13 ani iti vine.
Sa zici mersi ca nu ti-a venit inca. Cand o sa ai dureri de burta o sa te rogi sa nu-ti fi venit.

| NnDWtf a răspuns:

De unde stii cum gandeste o persoana de 13-14 ani? Scuza-ma ca intreb rolling on the floor

| justanotheralien a răspuns:

In primul rand, se spune menstruatie. Daca nu deosebeste aceste doua lucruri, stai parcata. La varsta ta sa te intrebii chestii de genu' nu mi se pare normal. Menstruatia poate veni si la 16 ani.

| DragosNr001 a răspuns:

LoooL nu ma bag is baiat, am noroc rolling on the floor)))))))))))

| MissKitty16 explică (pentru DragosNr001):

Atunci nu mai lasa comment daca esti baiat!

| oanaade a răspuns:

Scumpeteee! Asta nu se stie niciodata. Eu am faost dezvoltata mereu si inca sunt si mi-a venit la 13 ani! Deci nu se stie! Sincer nu iti doresc sa treci prin ce trecem noi luna de luna! :*

| GuessWho95 a răspuns:

Eu zic mai bine sa te bucuri cat inca nu ai. Nu vrei sa simti durerea aceea cand stai la pat ca nu poti sa te misti de durere si sa mai si racesti "pe jos" si sa simti ca o sa chemi salvarea.

| Gomii a răspuns:

Mie mi-a venit la 11 ani si aveam 39 de kilograme. happy

| FaneEeE a răspuns:

Nu te mai chinui sa calculezi atat cand o sa iti vina, asta o sa iti vina ori ca vrei ori ca nu asa ca lasa-l sa fie pentru ca de oprit in nici un caz nu o sa poti! Si oricum cat timp o sa ti se "regleze" menstruatia o sa vina doar cand vrea el... Poate astazi, poate maine, nu te mai chinui sa calculezi ca nu are rosthappy

| Copiluţa69 a răspuns:

Păăii e ceva normal să iţi vină acum ciclul. cam la 11-12 ani vine. Nu e nimic. big grin