| Prajiturica_6436 a întrebat:

eu am dintii de sus drepti dar am strunga si spatii mari intre ei... vreau sa-mi pun aparat dentar.Am o intrebare: Ce fel de aparat? Adica din cate am auzit sunt mai multe tipuri.Si as vrea sa stiu de care imi trebuie pentru ca daca nu imi place modelul nu ma duc la dentist sa-mi pun! Multumesc si astept raspunsuri kiss O zi buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Ai rabdare pana ai 18-20 de ani sau pune-te de acord cu un medic stomatolog (cere si a doua opinie de la alt medic).

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti faci o radiogradie a ambelor maxilare pentru a se vedea daca nu cumva unii dintre dintii tai de lapte au ramas in maxilar, acesta fiind motivul pentru care ei au crescut cu spatii intre ei. Am cunoscut o fata care a avut asa ceva si a necesitat operatii stomatologice destul de complicate pentru a-i crea spatiile necesare dintilor pentru miscare. Apoi in spatiile ramase sa-i implanteze alti dinti, dupa care i s-a atasat un aparat dentar pentru fixare...Este nevoie de rabdare, bani si multa munca. Dar poate tu nu necesiti asa ceva. Cert este ca trebuie sa-ti faci aceasta radiografie a intregii guri pentru a vedea cauza spatiilor dintre dinti. Inseamna ca-ti lipsesc dinti, ca nu au avut loc sa creasca. Acum nici tu n-ai fost foarte explicita. Spui ca ai strunga si spatii mari intre ei...care ei? care dinti? Aparatul dentar il pune numai un stomatolog in raport cu problema pe care o ai.Asa ca primul tau drum este la un dentist care te va arata care sunt primii pasi. Este bine sa faci acum acest lucru, pentru ca mai tarziu va fi mai greu si mai scump.Banuiesc ca esti eleva, deci in vacanta mergi cu mama si incepe acest proiect.

| L a răspuns:

Poi eu stiam ca sunt mobile si permanente. cel mai bun e cel permanent, te duci la stomatolog, iti arata modelul. si e alegerea ta daca vrei sa-l pui sau nuwinking

| catthshshshs a răspuns:

Mergi si vorbeste cu un medic stomatolog. El te poate ajuta cel mai binewinking

| misiik a răspuns:

Mergi la un medic de specialitate si urmeazi sfatul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Modelul? sunt niste sarme ce model sa alegi? Se are in vedere beneficiul pe care il aduce danturii nu esteticii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand sa mergi la un medic ortodont nu dentist :)
Eu am fost la www.aparatdentar.ro si sunt super fericit ca mi-am pus lingual nu se vede :) :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am strunga si te inteleg vreau sa imi pun aparat dentar dar mie putin frica pentru ca am auzit ca te pisca putin intre dinti si apoi iti pune eu. utasc dentistii am avut o experienta neplacuta la 9 ani. oricum... sfatul meu este sa mergi la un medic stomatolog sa vezi care iti place si care ti se potriveste big grin :* happy

| GabrielaAlexutza a răspuns:

Deeci...nu iti alegi tu modelul, iti alegi doar culoarea, medicul dentist iti spune de ce aparat ai nevoie...si tu daca vrei ti-l pui daca nu.nu,dar ar fi mai bine sa iti pui daca vrei sa ai o dantura frumoasabig grin