| ღ..*Addelly*ღ.! a întrebat:

Buna eu iau anticonceptionale pentru a imi veni menstruatia de exemplu o doctora mi-a zis ca trebuie sa le iau toata viata doctorul meu la care ma duc si care mi le-a recomandat nu zice daca o sa le iau toata viata sau cat timp. iar nu stiu imi este frica daca de la problemele astea nu pot avea copii thinking totusi as vrea sa merg la un ginecolog nu am mers niciodata ar putea sa imi faca un ecograf ceva sa vada cat timp as mai lua aceste pastile va multumesc
ps: medicul meu nu e ginecolog e endocrinolog de la glanda apar multe

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Adelyyy, tu ai o problema endocrina, respectiv a glandei hipofize din care cauza ovarele tale nu s-au dezvoltat normal si nu ai menstruatie.
Contraceptivele le iei ca sa mimeze un ciclu hormonal aproximativ normal si o sangerare care sa semene cu menstruatia. Din cate stiu eu despre boala ta, nu vei putea avea copii, cel putin daca nu se inventeaza un tratament eficient pentru boala ta care sa permita ovarelor sa functioneze corect, sa intervina secretia normala de estrogen si progesteron care sa induca ovulatia si totodata fertilitatea si menstruatia.
Nu cred ca ginecologul te poate ajuta in aces caz, mai degraba te-as sfatui sa te internezi in Institutul Parhon, la endocriologie. Poate in ultimii ani, de cand am terminat eu facultatea, s-au gasit tratamente bune pentru tine.
Ceea ce nu au inteles antevorbitorii mei este ca tu nu ai avut niciodata menstruatii spontane, doar in perioada in care iei anticonceptionale. Corecteaza-ma daca gresesc.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Adelyyy, nu vreau sa te dezamagesc, dar daca e asa cum spun eu, adica nu ai avut niciodata menstruatie fara contraceptive, ar fi bine sa te duci rapid la Parhon ca sa stabilesti ce si cum.
Exista posibilitatea ca ovarele tale sa poate fi maturate fortat cu un tratament sau, daca ele sunt suficient dezvoltate si nu ovuleaza sa-ti fie stimulata ovulatia la momentul potrivit. Exista de asemenea posibilitatea fertilizarii in vitro cu ovul de la o donatoare, exista multe posibilitati pentru tine.
Nu trebuie sa disperi, dar trebuie sa stii exact care este diagnosticul tau, care este starea ovarelor tale si ce trebuie sa faci in viitor ca sa-ti indeplinesti visul. Eu te inteleg perfect, si eu imi doresc mult un copil si nu reusesc sa raman insarcinata de un an si jumatate, dar tocmai fiindca te inteleg nu te pot minti. Adica nu pot sa-ti spun: stai linistita, o sa ai copii cu usurinta. Eu sunt medic si detest sa aduc vesti rele (de altfel acum mi-au dat lacrimile gandidu-ma la tine). Totusi tu esti o persoana foarte matura si inteleapta (vad asta din intrebarea ta) si nu pot sa insir baliverne.

| ღ..*Addelly*ღ.! explică:

Kratos rolling on the floor mai am pana folosesc durexul inca nu a aparut baiatul sa zicbig grin iau anticonceptionale pentru a imi veni menstruatia oricum mersi pentru sfat

| ღ..*Addelly*ღ.! explică:

Legiuitoarea eu am 20 de ani am probleme cu glanda hipofiza probleme cu crestere si de acolo se trag mai multe sa zic happy si doctorul meu la care ma duc el mi-a recomandat aceste anticonceptionale nu sunt puternice se numesc Triquilar deci sunt dependenta de ele fara ele nu imi vine menstruatia

noapte buna

| ღ..*Addelly*ღ.! explică:

Brigaela a avea un copil e cel mai frumos lucru din lume nu stiu daca as suporta ideea asta sad ar insemna ca Dumnezeu ar fi prea dur cu mine...

kratos
| kratos a răspuns:

Anticonceptionalele nu se iau toata viata si oricum eu te-as sfatui sa folosesti durexul cu grija. Eu de multi ani folosesc durex si nu am reusit sa fiu inca tatic.

kratos
| kratos a răspuns:

Iti ziceam de sfat nu de metoda. Dar chestia asta cu luatul contraceptivelor ca sa-ti vina menstruatia este interesanta happy.

| ----:anonim:--- a răspuns:

Salut mi-ar placea sa imi dai id-ul tau de mess sa vorbim.si eu ma confrunt cu o problema asemanatoare :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
În primul rând nu o să iei contraceptive toată viața pentru menstruație deoarece aceasta se va opri mai târziu cu înaintarea în vârstă (menopauză, femeia nu mai are menstruație, vârsta de la care se instalează variază de la femeie la femei).
După ce o să-ți vină menstruația, o să ai o altă medicație, dacă v-a mai fii nevoie ori o vei urma tot pe cea de acum.
Ai mare grijă, pilulele au multe reacții adverse (pilozitate accentuată pe față- păr).
Cât privește dacă o să faci copii sau nu vei afla atunci când te vei hotărâ să faci, până atunci nu va ști nimeni.
Dar tu ce vârstă ai de urmezi un astfel de tratament? Ce diagnostic ai?
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună din nou.
La vârsta de 20 de ani nu mai crești. Ai avut această problemă ceva mai devreme de această vârstă.
De când le ei, că totuși ai o vârstă la care alte fete deja au un copil?
Să nu te trezești că nu-ți vine deloc. Mai consultă și un alt specialist.
Sănătate și o viață plină cu realizări, că meriți.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum adica iei anticonceptionale ca sa iti vina menstruatia? cati ani ai? anticonceptionale nu e indicat sa iei sub 18 ani, dar depinde ce hormon contin. nu pot din pacate sa te ajut ca nu cunosc problema dar presupun ca ai peste 14 ani si inca nu ai menstruatie. la ecografie nu poate sa vada cand si daca o sa iti vina menstruatia dar poate aflii daca e vorba de o malformatie a ovarelor sau ceva de genu. se pare ca medicul tau habar nu are ce face din moment ce nu are raspunsuri la intrebarile tale. schimba medicul in primul rand! sper sa se rezolve, bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bah... inteleg k vreti sa ii spuneti adevarul... si sa o sfatuiti da totusi va ganditi ca fata asta ii cu morlalul la pamant... puneti'va in situatie... BRIGAELA macar puteai sa ii spui o metoda ceva... tratament etc. in fine nimeni d aici nu e doctorwinking... deci... nu te descuraja adelyyy :X :* kiss