| Fabio_Fabio_1992 a întrebat:

Eu nu mai stiu ce sa fac, am pete maro care se intind pe pielea mea si nu prea trec, adica ciuperca, am luat-o de la apa termala, cum mergeam la strand, nu imi trece definitiv, am folosit Clotrimazol, dar tot imi apar petele. Am pete galbene la ochi, asta nu stiu ce e. Am si urticarie. Sunt foarte sensibil. Nu stiu ce sa mai fac. Sa nu mi se vada ochii atat de urat, sa nu mai am ciuperca, sunt satul! Toata pielea mea deja nu mai e frumoasa si cum a fost. Urticarie am de 5 ani si tot beau Claritine! Dar fac alergie mai rar. E o problema cu petele la ochi si ciuperca...nu stiu cum sa scap de ele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Petele galbene la ochi si petele maro de pe piele sunt de la un ficat bolnav.
Mergi si fa-ti analize specifice si CT scan la ficat!

| Alicezzz a răspuns:

Consulta alt medic dermatolog, aici nu gasesti un raspuns concret decat mici pareri dupå ureche! Dar cu siguranta o ciuperca de piele luata greu scapi de ea. Mergi sa ti se faca niste teste si sa schimbi tratamentul daca ceea ce iei acum nu da rezultate!

| dermdoc a răspuns:

Intr-adevar petele galbene la ochi se numesc icter si au legatura cu ficatul. Fara analize de sange +/- ecografie abdominala este greu de precizat cauza. Mergeti totusi va rog la gastroenterolog sau medicina interna. In legatura cu petele de piele, daca este vorba despre pitiriazis versicolor atunci: http://primoderm.ro/articole/de-stiut-despre-pitiriazis-versicolor/