| Elllaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

eu port ochelari de 3 luni si ceva avand diopriile -1 la ambii ochi. care sunt cauzele miopiei? In fiecare zi si noapte plang deoarece nu sunt obisnuita cu mine cea cu ochelari. Care sunt sansele sa imi revin intr-un an? nu ii mai suport vreau sa scap de ai cat mai repede. Dau funda! :X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| wforweirdo a răspuns:

Dioptriile nu iti mai scad, iti cresc doar, dar daca ai grija si iti porti ochelarii, nu iti vor mai creste. Oricum, -1 la ambii ochi nu e asa de rau. De miopie nu scapi decat daca te operezi. Si asta dupa ce faci 18 ani parca.
http://www.sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-vedere/miopia_377#Cauze

3 răspunsuri:
| Hash001 a răspuns:

De probleme cu vederea nu vei scapa niciodata. Decat cu operatii cu laser care sunt scumpicele. Invata-te cu ochelari caci e mai bine decat cu lentile de contact, poti sa-ti iti strici ochii cu lentile de contact.

| Elllaaaaaaaaaaaaaaaaa explică:

Doctoru la care am fost a zis ca miopia se poate corecta in timp

| clawclauditza a răspuns:

Nu poti scapa de problemele cu vederea, daca cu adevarat nu mai suporti ochelarii poti sa iti iei lentile, iar la 18 ani o eventuala operatie cu laser