| ancutza97dunk a întrebat:

Am 14 ani si ma intreb daca as mai putea sa scap de ochelari avand o dioptrie de -7 la ambii ochi. Va rog sa imi spuneti daca ati auzit de cazuri aemanatoare si daca as putea sa scap de ochelari. Multumesc anticipat! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AlexandraEpureanu a răspuns:

Sa stii ca si eu sunt cam in aceeasi situatie ca si tine; la 14 ani aveam undeva in jur de -6 la ambii ochi, acum, la 16 ani, am undeva in jur de -7. 50 la ambii ochi.

Operatie se poate face, insa doar dupa 18 ani si dupa ce ni se stabilizeaza dioptriile (timp de doi ani trebuie sa nu se modifice).

Insa daca vrei sa primesti un raspuns exact trebuie sa mergi la un control, pentru ca in functie de anumite caracteristici personale (de exemplu grosimea corneei) se poate face sau nu operatia.

Răspuns utilizator avertizat