| marcar a întrebat:

Am vrea sa aflu si eu un lucru. Port ochelari din septembrie, fiind miopa(-1.50 la ambii ochi)
Ieri am fost la un control si mi-a spus ca mi-a crescut la -2.25 la ambii ochi, su doar un 6 luni.
1)Ce as putea face ca sa nu mai creasca dioptria?
2)Am citit ca exista si remedii naturale ca sa scapi de dioptrie, stie cineva care sunt?
3) care sunt ex care ajuta ca corectare miopiei?
Rog seriozitate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paai, ca sa nu nu iti mai scada dioptria iti recomand sa :
1.Stai la 1-2 metr de TV
2. Sa nu faci efort fizic (de la -3 risti sa orbesti), sau daca faci sa nu te fortezi prea mult.
3. Daca esti iti petreci mult timp in fata Pc/telefon/tab-ului iti recomand sa reduci acea perioada...
Si, din pacate, dioprita nu poate fi oprita din a scadea, doar incetinita pana inceteaza de la sine (am explicat mai sus cum).
La varsta de 21 de ani (cand ar trebui sa se opreasca din crescut) pot sa iti faci o operatie cu laser (costa in jur de 350 €) si astfel iti scazi dioptria...
Cam atat ^^, sper ca te-am ajutat!
Fundita?