| Fabio_Fabio_1992 a întrebat:

Eu port un aparat auditiv, am probleme cu auzul. Aparatul tot probleme are, se pare ca nu e de calitate, l-am cumparat de la Audionova, pretul e prea scump, 2200 lei/bucata, dar nu sunt multumit de el, ca apar probleme, o data fluiera, ba se strica si nu mai aud, ba face zgomot urat in interiorul aparatului neregulat, am mai cumparat destule aparate de ani de zile, de la Audionova, tot am avut probleme cu ele si le duceam la reparatie, ma costa mult plata peste 500-600 lei, sunt satul sa am probleme cu aparate si sa se strice asa, am grija, il pun in cutie cand dorm noapte, il curat, folosesc unu doar. Dar acum face figuri, nu mai aud atat de tare, fluiera intruna si face zgomot urat. Asta nu e calitatea. Va rog frumos, spuneti-mi ce aparate de calitate si mai perfomante mai sunt? Mai sunt centre de aparate auditive care merita? In Arad, Timisoara. Audionova nu e de calitate. Nu sunt multumit, mereu am avut probleme. Multumesc. De auzit, aud si vorbesc bine dar aparatul indiferent de care e model, se strica si nu ma tine nici un an. Tot cheltuieli sunt pentru reparatie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca un aparat auditiv fluiera, asta NU inseamna ca e defect!
Fluieratura apare atunci cand aparatul este dat tare, iar sunetul amplificat ajunge inapoi la microfon si intra in acrosaj. Fenomenul se numeste "microfonie" si se intampla deseori la statii de amplificare audio, cand microfonul este aproape de difuzor.

Sunt cateva metode simple de a scapa de aceste fluieraturi:
1. Adaptorul de plastic pentru fixarea in ureche se alege si se introduce ferm si se aseaza perfect in asa fel, incat sunetele sa nu treaca langa el, spre exteriorul urechii.

2. Se da volumul mai jos din butonul de reglaj, pana ce fluieratura dispare, si inca un pic.

3. Cu fiecare ocazie se ajusteaza atat proteza adaptoare in ureche, cat si volumul sunetului, astfel sa nu fluiere (2).

Aparatele auditive de categoria peste 500 euro se regleaza prin calculator, in functie de audiograma. Unele aparate au si posibilitatea reglarii automate a volumului, evitand microfonia, la altele trebuie facut reglajul pe calculator (se amelioreaza frecventa de acrosaj).

Cei care lucreaza cu aparate auditive ar trebui sa cunoasca aceste lucruri si sa le puna si in practica!

| MaduBia a răspuns:

Aparatul nu are garantie? Mergi la ei si spune-le ca nu esti multumit si nu auzi bine. Poate il vor repara.

| Fabio_Fabio_1992 explică (pentru MaduBia):

Nu are garantie. Trebuie sa platesc mult. Le-am spus de cate ori ca am probleme cu aparatul, nu sunt multumit, degeaba daca nu e calitate. Il repara ei dar tot se strica si ajung la cheltuieli mari. Renunt la Audionova.

| MaduBia a răspuns (pentru Fabio_Fabio_1992):

Te înțeleg. Dar asigurare medicala ai? Nu locuiesc în România și nu știu exact cum se desfășoară lucrurile. În alta tara, asigurarea iti acoperă cam jumătate din suma. Am o prietena care poarta aparat în ambele urechi și costa cam 3000 de euro, iar asigurarea plătește 1500.

| Bula a răspuns (pentru Fabio_Fabio_1992):

Orice aparat vandut trebuie sa aiba garantie!
La aparate electronice garantia minima este de 2 ani dupa cumparare.
Daca ei refuza sa-ti acorde aceasta garantie, atunci aminteste-le de Protectia Consumatorului.