| Deiiuu03 a întrebat:

Bună, fac 14 ani în Septembrie, problema e alta, fumez de aprox. un an şi jumătate, nu este vorba că nu mă pot lăsa de fumat, dar am auzit nişte poveşti că dacă te laşi de fumat poţi face cancer pulmonar sau alte complicaţii, este adevărat? Pentru că vreau să mă las de fumat şi poate să încep iar la o vârstă mai puţin fragedă.
Dacă se poate, nu vreau răspunsuri de genul : "E viaţa ta, nu e interesează pe noi", am pus această întrebare pentru a afla nişte răspunsuri, cu mama nu pot vorbi deoarece nu ştie că fumez şi nu vreau să afle.
Fundăăăă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Exilee a răspuns:

" dacă te laşi de fumat poţi face cancer pulmonar". Trebuie negata acesta afirmatie. E tocmai invers!
Daca te lasi incetul cu incetul de fumat, vei evita si riscul altor complicatii asupra trupului si nivelul sanatatii tale se va regenera incetul cu incetul.

| Deiiuu03 explică (pentru Exilee):

Mulţumesc frumos!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca fumezi poti face cancer pulmonar si complicatii. daca te lasi, plamanul revine incet incet la normal (cam cate 10 zile pentru fiecare zi in care ai fumat)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-te de fumat. Te vei simti mult mai bine si iti vei lungi durata vietii cu cativa ani

| bloodandpride a răspuns:

Frate! Cum dracu' sa faci ma cancer pulmonar daca te lasi de fumat? Asculta:daca ai vointa lasa-te, dar daca nu, fumeaza in continuare daca tie t-i se pare ok.Dar retine ca nu esti mai cool cu tigara in gura.