| Daria a întrebat:

Fac injectii cu penicilina pentru streptococ; toata lumea pe cine am intrebat spune ca e o durere groaznica, pe forumuri la fel, toata lumea zice ca doare insuportabil, dar eu abia de simt...nu stiu, vreau sa aflu mai multe pareri despre aceste injectii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Roxana_2291 a răspuns:

Eu am facut moldamin de 1 milion 200 timp de 2 ani si toti spuneau ca vai ce doare dar eu nu simteam nimicstraight facela mine se obisnuise corpul cu el...si dupa 2 ani de zile sa mi se spuna ca am facut degeaba, pentru ca nu aveam nevoie de acel tratament ca mi s-a gresit diagnosticul. nici eu nu-mi pot da seama de ce nu ma durea.Intreaba un doctor.

8 răspunsuri:
| marrr a răspuns:

Ma, si eu am facut penicilina si moldamin, am facut multe. Am avut de vreo 3 ori amigdalita si faceam din 6 in 6 ore. Nu spun ca durerea era insuportabila pentru ca o suportam, chiar imi placea sentimentul acela de durerelaughing ai sa crezi ca-s nebuna.
Stiu ca e ciudat, dar ca sa nu ma mai doara imi suflam peste mana (locul in care era injectata substanta) si nu mai simti nimic la penicilinabig grin. Faza e ca doar odata am fost internata, de celelalte doua ori a trebuit sa fac in fund si nu avea cine sa suflelaughing)

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Si eu am facut moldamin mai demult, timp de 1 an tot din cauza unui streptoc : betahemolitic(la gat). Pot sa zica ca la inceput ma durea ingrozitor chiar imi dadeau lacrimile big grin insa dupa ceva timp nu ma mai durea asa tare, cred ca ma obisnuisem, poate ca asa este si la tine.

| Roxana_2291 a răspuns:

Eu faceam pentru rinichii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am facut 30 de injectii de gentamicina si 30 de moldamin. Aveam 2 dallea si 2 dalea.ma intepa de doua ori. Dupa care mi s-a spus ca nu m-am vindecat si ca trebuie sa mai fac o serie de 35 si nu mai puteam de durere.Cand trebuia sa mi-o faca imi venea sa o iau la fuga.Mai ales cand eram pe ciclu trebuia sa faca o doza mai mare pentru ca sa nu se piarda efectul.Si mi le facea cu seringa de 10 si mai ales in acel moment imi facea patru injectii.Imi venea sa tip de durere.Nu va doresc sa faceti gentamicina cu moldamin.cryingPenicilina pe care ai facut-o tu nu e nimic pe langa gentamicina cu moldamin. mi-a facut fundu praf.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da trebuie sa faci pentru ce ai tu dar eu pot sa imi spuna cineva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da trebuie sa faci dar vreau si eu un sfat alina

| alberts a răspuns:

Cand ai facut ultima data injectii

| alberts a răspuns:

Buna daria sa stii ca si eu fac injectii penicilina de 3 ori pe zi dar sunt foarte dureroase nu stiu ca pe tine nu teau durut pe mine ma doare ingrozitor de rau