| anonim_4396 a întrebat:

Doare penicilina? Te obisnuiesti cu ea si doare mult mai putin dupa mai multe injectii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de cine-, cum- si unde iti da injectia.
Am primit injectie de penicilina care a durut multe minute si am primit si care nici n-am sesizat (in afara de mica intepatura a acului, abia sesizabil).

E asemanator ca si cand ti se ia sange din vena: uneori se nimereste usor, alta data se face cu vanataie.

| Fatamuntilor a răspuns:

Am facut acum doi ani penicilina!
Depinde cine si cum o face! Te obisnuiesti.

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, doare de iti vine acru, din cauza asta in general se amesteca cu un medicament anti-durere cum ar fi algocalmin, insa, chiar si asa, la injectie nu scapi de durere, ci abia dupa ce isi face algocalmin-ul efectul

iar dupa mai multe injectii te obisnuiesti cu durerea, nu doare mai putin