| Andreeaposto a întrebat:

Buna fetele, (mamici) am o intrebare.
Am nascut acum 2 luni iar scurgerile dupa nastere au durat doar 3 saptamani dupa care s-a oprit de tot. Acum la 2 luni de la nastere am din nou sangerari, tin sa mentionez ca am nascut normal fiind si cusuta. Ce poate sa fie aceste sangerari la 2 luni de la nastere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este prima menstruatie

| Floridori a răspuns:

Menstruatia? big grin

Daca nu are miros neplacut si nu ai simptome alarmante (dureri severe, febra, greata, cheaguri foarte mari, flux foarte abundent ce necesita mai mult de 1 absorbant la 1-2 ore etc.), ar putea fi foarte bine menstruatia.
Este un interval normal pentru aparitia menstruatiei in urma nasterii, deci nu prea ai de ce sa iti faci griji.

Felicitari pentru bebe si multa sanatate!

| Andreeaposto explică (pentru Floridori):

Da, dar din cate am auzit dupa nastere, menstruatia trebuie sa iti vina mai tarziu acum nu stiu ce o fi si ce nu, m-am programat la ginecologie. Multumesc frumos oricum?

| Andreeaposto explică (pentru Floridori):

happy

| Floridori a răspuns (pentru Andreeaposto):

In majoritatea cazurilor apare la 6-8 saptamani de la nastere, deci este un interval normal.
Este adevarat ca in cazul unora, menstruatia poate lipsi o perioada mai lunga din cauza alaptatului, dar depinde mult de nivelul de prolactina.Insa acesta este intervalul cel mai des intalnit, indiferent ca alaptezi sau nu, deci te incadrezi perfect in normalitate si este super deoarece asta inseamna ca organismul tau are o revenire buna in urma modificarilor hormonale din timpul nasterii.
Eu sunt sigura ca nu ai de ce sa iti faci griji, deoarece este menstruatia, dar este bine ca mergi la medic.Astfel vei scapa de griji si vei sta linistita.
Numai bine!