| zanik a întrebat:

fetelor am nevoie de niste sfaturi cum ma ppot ingrasa.am 1.73 si 54 kg...si as vrea sa ma mai ingras putin pentru ca am picioare foarte subtiricrying(( va rog ajutati-ma... pup

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Gabriela2011 a răspuns:

Mic dejun

Varianta 1: cereale cu lapte si banane, un ou fiert (moale) cu paine, un ceai indulcit cu miere

Varianta 2: un sandwis cu branza feta, nuci pisate, amestecate cu miere si iaurt

Varianta 3: cascaval pane, doua felii de paine, +/-rosii si castraveti, desert obligatoriu daca nu ai mancat cele 2 felii de paine

Gustare (10:00)

Varianta 1: sandwis cu sunca si cascaval, fructe din compot

Varianta 2: un cartof copt cu unt, cateva patratele de ciocolata

Varianta 3: iaurt cu cereale, miere si nuci sau alune

Pranz:

Varianta 1: pui la gratar cu salata de rosii (cu ulei de masline) si branza feta rasa pe deasupra, 2 felii de paine, o prajitura desert

Varianta 2: supa de legume, 200 g de carne de vita fiarta cu cartofi fierti amestecati cu unt, paine, desert la alegere

Varianta 3: carne de porc la gratar, salata de rosii sau salata verde, cartofi copti cu unt, paine

Gustare la 17:00:

Varianta 1: cacao cu lapte si un croissant

Varianta 2: 2 sandwisuri cu branza rasa si amestecata cu unt si cu marar sau ardei sau ce-ti place tie, doua felii de paine. Stafide

Varianta 3: un pahar de lapte (sau iaurt) cu biscuiti, cateva nuci sau alune

Cina:

Varianta 1: supa de pui cu fidea multa, paste cu unt, branza si sunca de praga, desert: struguri

Varianta 2: supa de cartofi, peste la gratar cu legume fierte, tarte cu fructe la desert

Varianta 3: piept de pui la gratar, piure de cartofi, 2 mere coapte

| cocosnucifera a răspuns:

Calculeaza-ti IMC-ul aici http://www.doctor.info.ro/calculator_imc.html eu zic ca e mai bine sa nu te ingras, ai tot timpul din lume pentru asta, mai bine stai linistita, esti perfecta.

| relaxo a răspuns:

Poi nu ie ceva foarte rau cam asa suntem toti pe la 10 11 12 13. 14 ani. Daca te ajuta le ceva si eu am aceas problema 1/75 si 57 de kg astepta sa mai cresti si se va rezolva.

| lori15 a răspuns:

Dar cati ani ai?

| criminal a răspuns:

Baga shaorma in tine si o sa te faci cat china

| Flavia_1133 a răspuns:

Mananca mult cascalval cu mamaliga si pe santwishuri la cuptor si manaca multa carne de vita, bacon, sunca, soric, crne de oaie sau de porc

| zanik explică:

Pai am aproape 17 ani...manaca de; a fast-food si nimicsad

| edyhugoboss a răspuns:

Ma eu find un culturist iti recomand sa mananci mult! daca nu mai poti mai iei o p[auza de 30 min si dupa aia iar mancni dar nu fructe sa mananci mai mult banne nu din celalate ca nu nigrasa si alune sa mananci! si mai vezi u ce sa mai mananci ca sa te ingrasy!