| Lorenuta2000 a întrebat:

fetelor. am o problema cu menstruatia. acum am aproape 13 ani. prima data mi-a venit anul trecut, pe 18 martie. atunci m-a durut burta foarte tare timp de cateva minute, dar mi-a venit cateva ore mai tarziu, fara sa simt nimic. de atunci mi-a mai venit o singura data, in ianuarie anul acesta, in vacanta de iarna, dar nu m-a durut nimic, doar am avut niste mancarimi in zona "intima". din ianuarie am mai avut doar cateva dureri asemanatoare cu cele de prima data, dar de scurta durata si nu chiar asa dureroase. asta a fost saptamana trecurta, dar nu mi-a venit. inca ceva: prima data mi-a enit foarte mult, ira in zilele urmatoare putin. a doua oara a fost vorba de cateva picaturi si nimic mai mult.
FUNDA celei care imi spune si mie care e problema cu menstruatia mea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată!

NU ai dat detalii : dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă ai fi fost în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci ar fi fost NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU avei de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, ar fi TREBUIT să se "regleze" cât de cât şi să ai menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Totuşi, din câte înţeleg eu, PRIMA menstruaţie/menarha ţi-a venit în 18 martie 2012, iar a 2-a menstră ai avut-o în ianuarie 2013.

Deoarece NU eşti în primul an de ciclu menstrual, NU sunt normale astfel de întârzieri MARI!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Lorenuta2000 explică:

Mersi mult, dar pana la urma mi-a venit cu cateva zile inainte de a pleca la mare, deci s-a rezolvat. mersi :*

| chaserpixie a răspuns:

E foarte normal. Daca mai ai intrebari intra pe noifetele.ro

| Lorenuta2000 explică (pentru chaserpixie):

Mersi. oricum, eu intru des pe noifetele.ro

| Creaatzaa a răspuns:

Este normal ca la inceput sa nu-ti vina regulat, depinde si de persoana, si de organismul ei. De exemplu, am o prietena de 16 ani careia ii vine o data sau de doua ori pe ani, iar prima data i-a venit la vreo 13 ani. A fost si la medic si i-a spus ca este normal ca la varsta aceasta nu ii vina mentruatia regulat. A luat un tratament, dar tot asa este. Eu zic sa vorbesti cu mama ta si sa-i spui ce se intampla si ea te va ajuta. Pupicii :*!

| forevergirl a răspuns:

Scumpo se poate sa nu fie menstuatie se poate sa fi racit de la frig si daca ar fi menstruatie ar fi neregulata deci nu te sperea se poate sa nu fie menstruatie deci bucurate