| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU... am si eu o problema
Prima data mi-a venit menstruatia pe 15 decembrie
A 2 a oara pe 19 ianuarie
A3 a oara pe 21 februarie
Si acum suntem in martie nu a venit. Burta jos ma doare de mai bine de o saptamana.
Ce sa fac? Au trecut 42 de zile de la ultima menstruatie
Este normal?
Ce sa fac?
Sa ma ingrijorez?
Mentionez ca am 14 ani (fac duminica 9 aprilie) sunt virgina.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Analizand primele tale 3 cicluri menstruale reiese foarte clar ca primul ciclu s-a situat intre 15.12. 2016 - 18.01. 2017 a avut o lungime de 35 de zile, al 2-le ciclu situat intre 19.01. 2017 - 20.02. 2017 a avut o lungime de 33 de zile, iar actualul ciclu inceput in data de 21.02. 2017 are deja o durata de 42de zile si inca nu s-a terminat si este posibil sa continue inca a anumita perioada imposibil de stabilit. Se poate considera ca o astfel de manifestare a primelor cicluri menstruale, reprezinta de fapt o situatie normala d.p.d.v. medical. In foarte multe cazuri primele cicluri menstruale adica cele care urmeaza imediat dupa prima sangerare denumita menarha in termeni medicali si urmatoarea sau urmatoarele menstruatii pot sa treaca perioade de timp foarte diferite cu diferente destul de mari, care uneori pot fi si de ordinul a cateva saptamani sau uneori chiar si de cateva luni. Au fost consemnate cazuri in care intre menarha si a 2-a menstruatie a trecut perioade lungi care uneori au depasit mai multe luni. Astfel de situatii pot sa apara si se pot datora mai multor motive, dar principalul motiv se refera la faptului ca la inceput, organele reproducatoare chiar daca si-au inceput activitatea inca nu au ajuns la maturizarea lor completa/deplina si functioneaza neregulat cu intermitente. Din acest motiv nici glandele endocrine deocamdata nu produc ritmic, la timp si in cantitati echilibrate hormonii feminini strict necesari pentru a maturiza si produce ovulul. Si din cauza ca ovulul lipseste, NU se poate produce menstruatia. Nu trebuie sa te impacientezi si nici sa te ingrijorezi, fiindca aceste intarzieri se pot considera ca fiind "normale" si inerente in cazul majoritatii adolescentelor. Insa partea mai stresanta si neplacuta o reprezinta faptul ca va trebui sa fii mereu pregatita si sa ai tot timpul la indemana 2-3 absorbante atat acasa cat si in geanta de scoala fiindca sangerare se poate porni in orice monent, uneori fara nici-o atentionare prealabila. Anticipat iti transmit si traditionalul La Multi Ani. Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru raspuns cat si pentru urare!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aprilie**