| Anonim0124567 a întrebat:

Am 14 ani si mi-a intarziat menstruatia. Anul aste chiar pe 1 ianuarie a venit prima data luna asta aar tebui sa fie a 3-a oara dar uitati cum s-a intamplat am avut ceva "semne" (niste mici pete pe lenjeria intima)dar dupa nimic nu a venit...Ce credeti fetelor aveti ceva sfaturi...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Stai linistita ca e normal sa iti vina aiurea sau sa nu iti vina deloc, esti la inceput si dureaza ceva timp pana se regleaza

greece12
| greece12 a răspuns:

Sa stai linistita,e normal si fiziologic.
Stiu ca ti-ai auzit colegele,vecinele si prietenele discutand de o menstruatie normala,care vine regulat,o data pe luna si te nelinisteste lipsa ei.
Trebuie sa intelegi,insa,ca organismul tau este ca un mecanism.El abia a inceput sa produca hormonii necesari,abia ai trecut de menarha(prima menstruatie) si abia acum organismul tau incepe sa inteleaga cam ce i se cere si ce ar trebui sa faca.
Ca orice mecanism,are nevoie de o perioada de "rodaj",incet,incet se dezvolta in tine femeia care vei fi maine,deocamdata,fiind la inceput,pana isi va gasi echilibrele,menstruatia va veni mai rar.
Din punct de vedere medical,stabilizarea ciclului si menstruatiei dureaza pana la doi ani,asa ca nu te nelinisti,e mult prea devreme.
Uite, citeste si aici, mai multe, dar sa stai linistita, nimic nu e in neregula cu tine:
http://www.medicina-informativa.com/......utile.html

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca nu ai avut relatii sexuale neprotejate ( sunt excluse, nu?). atunci e posibila o dereglare hormonala.
Dar ma gandesc ca ciclul tau este la inceput.Se reglegleaza in timp.

| Anonim0124567 explică (pentru Fatamuntilor):

Relatii sexuale in niciun caz

| Anonim0124567 explică:

Relatii sexuale in niciun caz