| Simona_8640 a întrebat:

Buna fetelor! Am si eu o problema:am 15 ani, si mi-a venit ciclul pentru prima oara in ianuarie anul asta pe 13 cred; a doua luna nu mi-a venit, mi-a venit apoi in martie, iar in aprilie si mai nu mi-am mai venit... Oare trebuie sa ma ingrijorez? I s-a mai intamplat cuiva asa? Mentionez ca nu am avut contact sexual.Va rog, ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrijorezi, astfel de dereglari sunt normale la inceput.

| simf a răspuns:

La inceput, perioada intre doua menstruatii e neregulata. atata vreme cat nu ai avut vreun contact sexual, nu esti racita, n-ai motive sa-ti faci griji.

| tpuu a răspuns:

Salut. asta e normal. ti-a venit pentru prima data!
Dureaza pana ti se regleaza ciclul.
nu ai ce sa iti faci griji tongue.
Asa etse prima data pana ti se regleaza. corpul pana este pregatit. pentru ca la 15 ani ti-a venit. trebuia pe la 14 cam asa.
oricum nu e nimic grav.
atunci cand iti incepi viata sexuala si nu iti mai vine atunci sa iti faci griji tongue.si sa iti pui intrebarea "Oare de ce?".
Pana atunci stai lin, nu ai nimic!happy

Succes

| Scoompahh a răspuns:

In primul an de menstruatie nu iti vine regulat.Este complet normal cum iti vine acum. Dureaza pana cand ciclul tau va fi regulat. Fundita?batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primii ani dupa aparitie, ciclul este frecvent neregulat si mai dureros. Cel mai adesea responsabile de acest lucru sunt absenta ovulatiei si progesteronul insuficient. Tulburarile sunt trecatoare si nu afecteaza viata de femeie. Vizita la specialist este totusi obligatorie pentru eliminarea altor cauze mai grave, si sora mea a avut aceasta problema, ginicologul ia administra un tratament cu pilule hormonale care a dus la rezolvarea problemei.

| Simona_8640 explică:

Multumesc mult! O sa dau tuturor vot!