| Corina64 a întrebat:

Buna fetelor, de ceva timp fiica mea mi-a spus ca mereu inainte de ciclul menstrual are niște secreții albicioase, cremoase care se usucă pe lenjerie. Este normal sa apăra aceste scurgeri cu câteva zile inainte de menstruație?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si fiica ta ce varsta are, daca tu scriai in 2017 ca esti la o "varsta frageda" pe atunci, iari acum ca esti anul 2 la facultate, deci undeva in jurul varstei de 20 de ani?

| Corina64 explică (pentru Violleta2022):

Este fiica soțului meu din alta căsătorie, nu este copilul meu

| Violleta2022 a răspuns (pentru Corina64):

Sotul tau are 50 de ani presupun, daca are copil de 17 ani si pe tine ca nevasta, de 20 de ani
Dar fata nu are mama?
Ca-i mai sanatos ca fata sa discute cu mama ei de problemele intime, sau sa mearga la ginecolog.

In orice caz, scurgerile vaginale sunt perfect normale la orice fata, de cand ii apare primul ciclu menstrual, pana la menopauza, fiind mai abundente in anumite perioade ale lunii.
Nu este nimic grav ce i se intampla fetei, dar este important sa faca dus/baie ZILNIC si sa-si schimbe chilotul, ca secretia sa nu se mai usuce pe lenjerie.

| Corina64 explică (pentru Violleta2022):

Soțul meu are 37 de ani, fata nu are mama deoarece părinții ei, respectiv soțul meu este divorțat de mama acesteia.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Corina64):

Fata are mama, indiferent ca-s divortati parintii, ca doar nu a murit maica-sa.

| Corina64 explică (pentru Violleta2022):

Aceștia nu mai păstrează legătura din diverse certuri. Mama nu dorește sa ia legătura cu fata ei.

| Brizbriz a răspuns:

E insarcinata, felicitari vei fi bunica big grin

| Corina64 explică (pentru Brizbriz):

Are 17 ani și nici un iubit încă, am cerut un răspuns serios… nu răspuns ca aceasta

| Brizbriz a răspuns (pentru Corina64):

"acum 15 ore | Corina64 explică (pentru Brizbriz):
Are 17 ani și nici un iubit încă, am cerut un răspuns serios…"

NUUUU, cauti un raspuns la katerinka, daca ai vrea un raspuns serios nu ai intreba aici, unde oricine poate sa iti raspunda, cu ce are el/ea chef, corect gramatical/medical/politic sau... NU

daca ai vrea un raspuns serios ai intreba un profesionist, si anume un ginecolog, sanatatea fetei tale nu e o chestie amarata de gen "nu imi merg ramii la PC"... unde un raspuns gresit o sa coste niste rami noi si cam atat

| Nirvanaaa a răspuns:

E normal, stati linistita. Daca nu au un miros anormal, și nu prezintă vreo durere fizică fata, este în regula.

| haileewatson a răspuns:

Da sunt normale

| sweetys a răspuns:

Atâta timp cât nu prezintă miros sau culoare galbena sau verde, este ok. Asta înseamnă că vagiul este sănătos și se curata, dar dacă are miros sau o culoare mai dubioasa înseamnă că există o infecție a aparatului reproducător. Dar pentru a nu mai fi îngrijorată ar trebui consultat un medic ginecolog, astfel se acomodează și fata și conștientizează de ce sunt necesare controalele periodice.

| Corina64 explică:

Aceste secreții sunt prezente înca de la 11 ani, nu are o legătura cu viața sexuală ci pur și simplu corpul este suficient de matur pentru prezenta menstruației

| geani87 a răspuns:

Bună seara! E ceva normal! Și eu sunt de vârstă fiicei dvs. și pățesc la fel.Din câte știu aceste secreții îți curăță vaginul.

| IoanaMaria321 a răspuns:

E normal, ar trebui să faca si un test de sarcina daca se poate

| Corina64 explică (pentru IoanaMaria321):

Are 17 ani, nu și a început viața sexuală

| SweetNothings a răspuns:

Secretia vaginala se schimba in textura, opacitate si cantitate pe parcursel unui ciclu complet. Este normal daca nu are si alte simptome.
Daca este totusi ingrijorata, poate cere la urmatorul control ginecologic si prelevarea unei probe pentru examen de secretie.

| Corina64 explică (pentru SweetNothings):

Doar simptome specifice înainte de ciclu, nimic ieșit din comun.

| SweetNothings a răspuns (pentru Corina64):

Nu este cazul sa va faceti griji. Este normal.
Daca ar fi o problema, aceasta ar persista si dupa menstruatie.