| PussicatDolls a întrebat:

Incep prin a mentiona ca ciclul meu menstrual este dereglat, media fiind undeva la 35 de zile, dar nu întotdeauna. În a 24a si a 25a zi a ciclului am avut câteva tentative de a o face neprotejat cu iubitul meu. Din momentul in care m-a atins fara prezervativ, minim 1 minut a durat, pentru ca mi-a fost frica si am oprit totul. Nici vorba de ejaculari si nici nu a intrat foarte bine. Cam in a 27a zi de ciclu au inceput dureri de sani, s-au umflat. Astazi, a 32a zi a ciclului, am avut dureri destul de intense de burta, asemănătoare cu cele de la menstruatie, insa nu mi-a curs nimic si durerile de burta au încetat. Poate fi vorba despre o sarcină? Ieri am avut niste scurgeri albicioase. Am citit pe diverse site uri ca durerea bazinului, eventuale scurgeri rozalii aparute cu câteva zile inainte de menstruatie pot fi semne ale implementării embrionului. Sunt foarte speriată. A trecut doar o săptămână, deci nici testul de sarcina nu ar avea o precizie buna. Sânii inca ma dor. Poate fi vorba de o sarcina sau astept menstruatia?

2 răspunsuri:
| Măriucaaaaaaa a răspuns:

Așteaptă menstruația, nu cred că este vorba de o sarcină, doar de schimbări hormonale. Ești ok.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul tau menstrual este neregulat, este imposibil de stabilit momentul precis si exact al producerii ovulului. Fiindca ovulatia se produce indiferent de lungimea sau tipul ciclului menstrual cu fix 14 zile inainte de momentul in care incepe urmatoarea menstruatie, s-ar putea considera ca acea penetrare neprotejata produsa cu circa 10 - 11 zile inainte de menstruatie sau altfel spus la 3-4 zile dupa ovulatie deci la cateva zile dupa terminarea PERIOADEI FERTILE. Fiindca ovulul este VIABIL doar maxim 24 de ore de la eliberarea sa din foliculul ovarian, se poate presupune ca este destul de improbabila posibilitatea de a se fi produs fecundarea ovulului in acest ciclu menstrual. De asemenea durerile aparute la nivelul sanilor si a abdomenului inferior, aproape sigur reprezinta simptome premenstruale care se produc, apar numai/doar in cazul in care ovulul nu a fost fecundat si ca atare NU s-a format si nici NU s-a instalat o sarcina in uter. Scurgerile amintite NU pot reprezenta asa numita sangerare de NIDATIE deoarece aceasta se reduce la posibilitatea de a apare cateva (2-3) picaturi de sange si ca atare respectivele sangerari mai degraba reprezinta inceperea urmatoarei menstruatii. Multa sanatate!