| nikolettta a întrebat:

Buna fetelor, tot pe aceiasi tema cu menstruatia mai vreau sa va intreb ceva:
1.In momentul in care mi-a venit si au inceput si durerile foarte mari e indicat sa fac un dus fierbinte, ar ajuta la dureri?
2. Daca iau 2 pastile de nurofen forte in loc de 1 credeti ca se poate intampla ceva? Si am sanse sa isi face efectul mai repede?
funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Nu, nu e permis sa faci dus fierbintre, agraveaza sangerarea. Stai in pat cu o sticla de apa calduta sau o perna pe burta.
2. Depinde cate kilograme ai. Nu poti lua doua pastile de nurofen daca ai sub 70 de kilograme, este foarte toxic.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Dusul fierbinte nu va face altceva decat sa-ti accentueze durerea si sa creasca fluxul menstrual. In aceasta perioada se recomanda dus cald, nu rece, nu fierbinte.
Pastilele e bine sa fie unele speciale, recomandate de medic. Mai ales daca e vorba de dureri asa de puternice.
Nurofenul (unul singur) merge la dureri moderate.

| elena04 a răspuns:

Buna
sunt mai recomandate pastilele decat dusul
dusul nu te ajuta la nimic insa poti sa mergi la doctor si sa iti recomande el niste pastile
funda

| XoXoAlee a răspuns:

Poti sa iei 2 pastile, cred ca-si vor face efectul mai repede. dar sa nu faci dus fierbinte in nici un caz. o sa te doara burta mai tare si va dura mai mult menstruatia

| anonimiussandicartiozeropmmdy a răspuns:

Eu cand am dureri de burta incalzesc apa si o pun intr-o sticluta de 50 ml si apoi pun sticluta pe burta si daca nu ma lasa durerea i-au o pastila de Fasconal. Ai grija cu apa sa nu o incalzesti prea mult altfel risti sa te arzi pe burta.