| Nextone a întrebat:

Fratele meu are 11 ani si are sindromul Down, iar cam de un an are probleme cu constipatia. Am fost la diversi medici dar nici un tratament nu a prea dat rezultate si am incercat cam toate siropurile de pe piata care dadeau rezultate doar la inceput. Acum nu mai face nici cu supozitoare.Am fost la spital si a zis ca nu poate sa ii faca o clisma pentru ca nu va sta si i-a recomandat un ceai, nu se mai gasesc medici buni...stiu ca totul pleaca din alimentatie dar cam refuza sa manance ce ar trebui si nu il pot obliga. Nu stiu ce sa mai fac? S-a mai confruntat cineva cu problema asta? multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu m-am vindecat cu suc de rosii sau bulion. Bean cate un litru pe zi. Daca-i place da-i!

| RAY a răspuns:

Parea mea este ca trebuie sa mance mai multe fibre mai ales brocoli, alune, stafide etc
si sa faca si efort daca poate desigur

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda un aliment foarte bun care da rezultate 100% chiar si la cei bolnavi cronic de constipatie: se fierb 3-4 mere taiate felii, cu tot cu coaja (coaja este obligatorie in cazul asta) doar in apa, ca un compot dar FARA ZAHAR!
Cand se raceste, da-i sa bea zeama de la merele fierte si sa manance fructele, de asemenea. Binenteles nu toata cantitatea odata, 1 cana de 250gr cu lichid si 1 mar este de ajuns/zi.
De preferat dimineata sau seara. isi va face efectul in primele 12 ore dupa inghitire.
Cantitatea ramasa de compot neindulcit, cu tot cu fructe, se pune in borcane de 400gr si se serveste un borcan pe zi.

| OoBunnyoO a răspuns:

Cand vine vorba de constipatie, uneori nu pleaca din alimentatie. Uneori poate fi un fel de deformatie a colonului (prea lung, prea scurt), spasme abdominale etc.

Daca ati schimbat alimentatia (i-ati dat mai multe fibre, mai multa apa, magneziu etc) si tot nu a functionat, singura solutie care imi vine in minte ar fi sa incercati niste pastile impotriva spasmelor abdominale si daca tot nu merge, incercati niste laxative usoare. Va trebui sa le foloseasca zilnic sau o data la cateva zile, insa pe langa deshidratare, nu au niciun efect secundar. Deci daca foloseste niste laxative si bea mai multa apa decat de obicei ar trebui sa fie in regula.

| ALGator a răspuns:

Ce înțelegi prin constipație?
Scaun de 2-3 ori pe săptămână poate ok atâta vreme cit el însuși nu resimte o neplăcere.
Suficient de multe lichide, dar nu exagerat, ajută iarăși. Mișcare.
În cazuri extreme constipația poate fi cauzata de alte cauze interne.
Dar întâi răspunde-ți la prima mea întrebare "de control": chiar e justificată îngrijorarea?
Mult succes!

| ALGator a răspuns:

Presupunind ca intr-adevar este o constipatie cronica (si nu numai o dorinta ca scaunul sa fie mai frecvent ca sa se incadreze intr-o norma impusa) recapitulez care sunt factorii care determina constipatia:
- alimentatie fara fibre
- prea putine lichide (nu neaparat numai apa)
- sedentarism. Stat in pat, mers cu masina, autobuzul, liftul, scarile rulante.
Unele medicamente pot provoca si ele constipatia (in acelasi timp cu faptul ca nu exista medicamente care sa rezolve constipatia). De ex cele cu fier.
Apoi se mai poate adauga:
- stimularea unor rutine zilnice care sa se repete la aceeasi ora. De exemplu, dupa o ceasca de cafea, mers la toaleta si asteptat. Sau atunci cand simte nevoia, sa nu amine sa se ia cu alte lucruri.

Nu cauta remedii miraculoase. Unele remedii par a fi de fapt agresive.
Remediul miraculos este stimularea mecanismului digestiei ca el sa-si faca treaba. Eventual acceptarea faptului ca digestia nu merge la fel la fiecare dintre noi.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Poate avea nevoie de operatie pentru ca o alimentatie dezastru si sedentarismul a provocat ceva pagube pe acolo si nici un medicament siropuri ori ceaiuri nu va da roade

| nugasescusernameliber a răspuns:

A incercat si ceai de crusin? atentie, nu doze mari fiindca e laxativ. Sau prune uscate dimineata pe stomacul gol, sau seara inmuiate in apa. Si daca tot e sezonul, zeama de varza.
Din alimentatie sa reduca cat se poate lactatele grase(branza, cas dar nu iaurturile! iaurturile sunt bune), carnea si sa-i oferiti mai multe legume, fructele pe stomacul gol, nu ii dati dupa masa ca perturba digestia, si fibre(orez brun, paine de secara, gasiti la plafar tarate de grau sau de ovaz-sunt mai bune cu seminte de in) si seara eventual sa-i faci un masaj usor abdominal.

| FuriaGogoasei a răspuns:

Curatirea colonului de la Fares, sau seminte de in in alimentatie.

| Ecaterina2016 a răspuns:

1.linguriță de ulei de cocos presat la rece sa fie bio dimineață și seara. Fara limita de zile, rau nu are ce sa îi faca.

| ee a răspuns:

Alimente mai lichide consuma prea multe uscate/solide