| Glimoire a întrebat:

Buna!
Fratele meu mai mic(16)mi-a povestit un lucru' ciudat si as avea nevoie de un raspuns concret.
El,a incercat un day-dreaming, lucid dreaming.Inseamna sa visezi in timpul zilei si sa faci visul cum doresti.
Mancand-ul undeva,a incercat si el si imi zise urmatorul lucru:ca se pusese pe pat, pe spate si a stat 30 min.nemiscat,incercand sa induca asa numita lucid dreaming.
Faza care nu stiu ce sa fac este urmatoarea:mi-a zis ca dupa ce a "indus" starea, a deschis ochii si auzea un sunet(ca atunci cand este foarte liniste in camera)foarte tare.Nu putea sa miste nicio parte a corpului si se panicase.Cand ajunsesem acasa de la facultate, il auzeam cum vorbea singur si m-am dus si l-am trezit.Era foarte speriat si panicat spunand ca vedea pe tavan lucruri ciudate pe care si le imagina.
Va rog sa ma ajutati, am fost pe la pshihologi dar nada.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gogoasa009 a răspuns:

Hisoka44, nu sunt ateu, dar, chestiile cu Dumnezeu si ingeri nu au treaba cu un vis lucid, fratele tau a incercat metoda WILD de a visa lucid, in care trebuie sa stai nemiscati 20-30 minute si vei intra intr-un vis. Dupa 30 de minute ramai paralizat si iti apar niste lumini in ochi (trebuie sa stai cu ochii inchisi) pentru ca esti intre realitate si vis. Dupa, ti se face totul alb si esti in vis. Ce a facut el? S-a miscat cat era paralizat si a stricat tot "procesul". Chestia asta se numeste Sleep Paralysis, si cum am spus mai sus, esti intre realitate si vis, si daca deschizi ochii si incerci sa te misti, nu poti sa o faci, si vezi fantome, diavoli si chestii de genul, dar ele nu sunt adevarate. Cam asta i s-a intamplat fratelui tau.

1 răspuns:
| Tian44 a răspuns:

Habar nu am ce a fost, dar lucruri bune sigur nu. Spune-i sa se opreasca si sa sa roage lui Dumnezeu. Poate suna naspa, dar daca chiar vorbea singur si vedea lucruri pe pereti...