| Marry:X a întrebat:

Help me! Deci am ajuns sa innebunesc. E crud, dar asa e. Am fobie pentru apendicita, efectiv, i-am innebunit si pe parintii mei ca am apendicita si azi am fost la medic si a zis ca nu am.Plus ca am diverse fobii: claustrofobia, frica de inaltime, frica de injectii, mi-e rau cand vad sange, de fapt lesin, am inceput sa cad usor, usor in depresie.Nu stiu cum ajung acasa de la scoala, nu stiu nimic, nu imi amintesc, nu mai suport.Va rog ziceti-mi cum as putea sa scap de fobia ca am apendicita.Scuze ca v-am deranjat cu prb mele:*. O zi buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Ceea ce ai tu se numeste "ipohondrie,"adica ai teama sa nu ai o boala grava, chiar daca medicii iti spun ca nu! Poate cel mai bine ar trebui sa te vada un medic psiholog, pentru ca si depresia este boala psihica, si ipohondria, iar claustrofobia si alte frici tin tot de psihic. Uite niste informatii despre ipohondrie:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ipohondrie
http://www.afla.ro/articole/692/ipohondria---intre-boala-si-obsesie.html

6 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Cauta-ti o preocuparte serioasa care sa iti aduca satisfactii, un hoby, du-te la plimbare cu prietenii si incearca sa eviti sa ramai singura cu astfel de ganduri. Daca vezi ca persista, du-te la medic si sigur iti va gasi rezolvare acestei probleme.

| Marry:X explică:

Dragalasul, am destule prb, nu mai imi face si tu altele.

| Bubu a răspuns:

Daca te gandesti mereu de aceea crezi ca ai fobia astaoh go on nu te mai gandi, incearca sa faci ceva care sa. ti placa si poate o sa uiti.nu mai fii asa d pesimista

| sporadic a răspuns:

Ai rabdare, o sa treaca si astawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai o problema cu capul.stii ce scria pe crucea unui ipohondru? Doar v-am spus ca sunt bolnav.

| LOADING █████████99% a răspuns:

Poti sa te operezi chiar daca nu ai numarul necesar de leucocite, eu m-am operat acum o luna si aveam doar 7900 leucocite iar fata si baiatul cu care am stat in salon aveau 10. 000, deci poti sa te operezi asa pentru ca nu e absolut nimic dureros.

succes!