| joaxenul a întrebat:

Heii TPU am o problema de cand ma stiu am fobie de ace adica nu de toate doar de injectii si de luat sange laughing si cat de curand trebuie sa fac niste analize dar imi e cam frica imi spuneti va rog cum sa procedez ca sa scap de fobia asta? PS skz pentru categorie FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

De fapt cand acul e in vena nici nu ai ce simti nici cand isi trage sange din vena asta e smecheria ca nu simti cat recoltezi ceea ce simti e doar frica atat si da corpul cere apa ceea ce e si normal dar daca manci ceva dulce/apa se rezolva rapid apropo nu te gandi e spre binele tau nu spre raul tau si asa ca sangele donat ajuta alti oamenii si tie

4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Intreaba daca poti sa iei un ketonal inainte, sa te linisteasca tare psihic.

Apoi intreaba daca ti se poate lua sange cu ace mici gen cateter.

Va trebui sa bei niste apa si sa incerci pe cat posibil sa nu iti fie frica. Este foarte posibil ca datorita fricii sa ti se contracte venele si sa faca recoltarea dificila.

Respiratia controlata, lunga si cu pauze este poate una dintre cele mai simple recomandari pe care poti sa le incerci, alaturi de privirea in alta parte si abordarea unei gandiri ca totul va trece, ca sunt atatia care fac asa ceva si ca la final asta este directia.

| ancaval a răspuns:

Nu te uita la ace. Uite-te pe telefon la ceva sau în altă parte.

| R3yzoo a răspuns:

Nu te uita cand iti ia sangele si uitate in alta parte si gandeste-te la ce-ti place tie mai multwinking bft

| Szabo_Alecsandra_1995 a răspuns:

Inchide ochii si gandeste-te in alta parte. O sa vezi ca nu o sa simti nimic. Am facut si eu analize si ureaza-mi sfatul si o sa vezi ca va fi bine.