| cicanu a întrebat:

Buna, iarna asta aveam fata foarte curata,fara cosuri, etc. Dar de la o vreme au inceput sa imi creasca cosuri in zona nasului, barbie, frunte, desupra gurii si e foarte enervant, nu se vad foarte tare, dar nu ma simt eu bine deloc... Vreau o crema sau o lotiune ceva cu care sa ma spal/curat pe fata ca sa imi treaca mai repede si sa nu mai fac cosuri. Merci

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Viitorulapropiat a răspuns:

Bună,succes intr-un nou razboi Si nu glumesc. Te-a lovit pubertatea, si nu prea ai cum sa le opresti. Nu fa prostia de a te da cu tot felul de cacaturi naturale sau tot felul de creme chiar dacă la altii a dat randament, tu s-ar putea sa te trezesti cu si mai multe cosuri. Poti sa-ti cumperi o lotiune de curățare a tenului eventual cu care sa te speli noaptea. Nu mai pune mâna pe ele si nu le sparge. Du-te la un medic dermatologic ( la spital de stat e gratuit) si doar atunci poti lua cu adevarat ceva. Iti vorbesc din experienta.

| cicanu explică (pentru Viitorulapropiat):

Ma dau cu o lotiune de curatare de 2 ani, nu prea am avut cosuri sincer pana acum, cand au inceput sa imi apara brusc multe. Cred ca e din cauza caldurii, a transpiratiei, prafului de afara. etc. Cred ca ai dreptate la problema cu cremele care au dat randament la altii si la mine s-ar putea sa nu, pentru ca o vecina de a mea a inceput sa se dea cu lotiunea pe care o folosesc, dar niciun semn. Multumesc mult de sfat!

| DaniGl a răspuns:

Mai bine mergi la dermatolog, pentru un consult. Dupa ce va afla care sunt cauzele aparitiei cosurilor, iti va da un tratament adecvat problemelor tale.

| cicanu explică (pentru DaniGl):

Eu cred ca cosurile astea mi-au aparut din cauza transpiratiei, prafului de afara..etc. Eu cautam doar ceva cu care sa ma dau sa imi treaca rolling on the floor Cred ca inca nu e nevoie sa merg la niciun dermatolog pentru ca nu sunt multe cosuri+nu e acnee. si cunosc persoane care au fost la dermatolog, dar degeaba.