| Ada477 a întrebat:

Buna. Iau arlevert pentru amețeli,dar am văzut că pe prospect scrie că nu trebuie mestecate. Eu nu pot să le înghit așa pentru că simt că îmi rămân în gât. Întrebarea mea este ce se întâmplă dacă le pisez și le iau așa, de ce zic că nu trebuie mestecate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| haileewatson a răspuns:

Unele medicamente nu trebuie zdrobite deoarece acest lucru va altera absorbția sau stabilitatea medicamentului sau poate provoca un efect iritant local sau un gust inacceptabil.

Răspuns utilizator avertizat