| Ada477 a întrebat:

De ce la unele pastile scrie pe prospect că nu trebuie mestecate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Medicamentele au la suprafata o pelicula prin care se permite difuzarea substantelor (principiilor) active cu o anumita viteza. Difuzarea mai rapida poate duce la intoxicatie cu o anumita substanta. Alteori se pierde din substanta activa prin amestecul cu saliva, aer sau lumina si medicamentele devin ineficiente.
Alteori, stabilitatea moleculei este distrusa de temperatura lichidului in care medicamentul este amestecat. Nici laptele sau iaurtul nu sunt indicate pentru dizolvarea unui medicament, deoarece calciul este susceptibil de a degrada principiile active ale medicamentului.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Ada477):

Imi pare rau dar asta ti-o poate spune doar un medic!

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Ada477):

Poate ca n-ai simtit efectul pana acum dar in timp se va resimti. Daca in momentul cand ai pus o pastila pe limba dai si cu o gura de apa vei reusi sa le inghiti si fara sa le pisezi.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Ada477):

A! Nu asa de rapid ci in timp.

| gabicoo a răspuns:

Pentru că nu e ciungă!