| perceive a întrebat:

ieri, alaltaieri, mi-a venit prima data ciclul, am 13 ani! dar ieri mi-a curs abia 2 stropi de sange, am aruncat absorbantul, aproape gol. astazi la fel, nu imi curge. si din cate stiu eu, a 2a, a3a zi trebuie sa fie mai abundent. oare de ce imi curge asa putin? imi va veni si luna viitoare ciclul sau peste cateva luni? mersi1

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E prima menstruatie, se poate intampla sa fie mai ciudata. Nu e cazul sa te ingrijorezi. Nimeni nu stie daca menstruatia va veni din nou peste o luna sau peste mai multe. O sa vezi atunci.

| Malvina24 a răspuns:

Draga mea, la mine prima data nu a fost asa, ba din contra iar eu nu mai stiam ce sa fac, era putin ingrijorata! Depinde foarte mult de fiecare fata in parte nu ai motive sa te ingrijorezi, e posibil de fapt mai mult ca sigur sa-ti vina neregulat, luna viitoare poate sa-ti vina pe 6-7sau 8 dar nu e nimic sigur! Deoarece e prima data la tine si inca esti la pubertate, in acesta perioada corpul tau e in formare si nu s-a definit inca! Oricum sa stii ca a-ti veni menstruatia e un lucru bun, un lucru care arata ca esti o femeie sanatoasa, fara probleme! O sa vazi tu mai tarziu ca te vei bucura sa vezi ca totul e in regula! Si intr-un fel iti spun felicitari asa cum mi s-a spus si mie, DE ACUM ESTI DOMNISOARA, daca pana acum erai doar o fetita!

| missbee a răspuns:

Nimeni nu poate să îţi spună cu exactitate când va fi următoarea menstruaţie. Nu vei avea de la primele experienţe menstruaţia abundentă, pe parcurs se va regla şi fluxul şi durata.
Cât despre următoarea menstruaţie, poate să îţi vină peste o lună, peste două, peste trei sau peste un an. Mie de exemplu de 5 ani nu mi s-a regulat nici acum menstruaţia, şi uneori vine la 2 luni.
Stai liniştită, bucură-te cât mai mult de zilele în care eşti free. laughing

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Depinde de organismul tău. E normal ca la început să-ţi vină ciudat. Nu avem de unde ştii dacă îţi vine luna viitoare sau peste x luni. Vei vedea. Nu la toată lumea e la fel. Baftă!

| Daiana90 a răspuns:

Pai in primul rand nu trebuie sa fie abundent mereu.eu am de doi ani ciclul si si acum sunt dati in care imi curge foarte putin si imi tine vreo 2, 3 zile.nu trebuie sa curga mult, nu tot timpul. deci asta nu o problma.si cu urmatoarea data nu stiu... mie mi-a venit prima oara si a doua peste 6 luni, si de atuni imi venea numai din doua in doua luni. abia dupa doi ani va incepe sa se reguleze, adica sa iti vina in fiecare luna.acum poate sa iti vina si peste o luna si peste dou, peste mai multe sau chia de 2 ori pe luna.asa e in primii doi ani, nu stii la ce sa te asteptihappy.:*:*:* sper ca te-am ajutat big grin

| Meryem027 a răspuns:

Depinde de organismul tau. Nu te ingrijora, asa e la inceput pana ti se regleaza.happy

| stillhartu a răspuns:

Of, trebuie sa te documentezi mult mai mult in legatura cu acest subiect. E absolut normal ceea ce ti se intampla. Organismului tau ii ia aproximativ 2 ani pana se obisnuieste cu noul ritm. A doua zi sau a treia zi nu trebuie sa fie mai abundent. Nici o regula nu spune asta. Fiecare femeie este diferita. La fel, nici o regula nu spune exact ca data viitoare iti va veni peste o luna, peste doua, peste trei etc. Poate ca data viitoare sa iti vina si sa dureze 1 zi sau 10! Chiar nu ai ce face in privinta asta. Treuie doar sa astepti ca organismul tau sa se obisnuiasca. Vorbeste mai mult cu mama ta despre acest subiect sau cu o persoana apropiata, insa daca e posibil sa aiba ceva mai multi ani ca tine. Te-ar putea lamuri mult mai bine.

| The Epic Fail Guy a răspuns:

Raspunsul este foarte simplu:

Noaptea, cand dormi ascultand manele, vine vampirul din Twilight si-ti suge sangele abundent.

| zooooza a răspuns:

E normal sa vina asa. Daca zici ca e prima data. S-ar putea sa iti vina luna viitoare sau s-ar putea sa nu. Dureaza ceva timp pana se regleaza.
http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ciclul-menstrual-normal_1068
Citeste aici mai multe.

| Corina1325 a răspuns:

La inceput nu e reglat...Nu iti va veni luna viitoare ciclu ...ci peste cateva luni.Si mie mi s-a intamplat la fel

| Corina1325 a răspuns:

La inceput menstruatia ta nu e regulata. Ti se va regla in timp. Luna viitoare nu iti va veni.Iti va veni imi incolo.Adica asa mi s-a intamplat mie.Depinde oricum de organismul fiecaruia

| lollitha a răspuns:

E bine de tine
mie prima oara nu imi curgea de locc
doar ceva albb:-&
dar urmatoarea luna a curs multwinking

| alexandra14_5517 a răspuns:

Da normal. Asa mi-a venit si mie, in prima luna foarte putin, dar cu timpul se va regla happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general(cu mici exceptii), la inceput curge foarte putin, nu ai absolut nici-un motiv de ingrijorare.Pentru a nu irosi absorbantele degeaba, pune-ti un absorbant de unica folosinta(in caz de orice eventualitate)si putina vata(roag-o pe mama ta sa-ti arate cum, pentru a fi sigura ca procedezi corect). Cat despre urmatoarea scurgere, depinde si de fiecare fata in parte; la unele poate veni si luna urmatore, la altele poate veni si dupa 6 luni(cum a fost si in cazul meu), poate chiar mai mult.Nu e nimic batut in cuie.Cand mai alte nelamuriri cu privire la acest subiect, nu evita sa o intrebi pe mama ta.

| emi_8585 a răspuns:

Stai linistita! nu conteaza cat de mult iti vine mai ales ca ti-a venit prima data. nu ai de unde sa stii daca iti va veni luna viitoare deoarece nu ai ciclul deja reglat se regleaza in aprox 2 ani.

ps:absorbantul trebuie aruncat oricum dupa aprox 4-5 ore

| anonim96 a răspuns:

Bunahappy...sh la mine a fost la fel prima mestruatie si a durat doar 5 zile tot asa imi curgea 2-3 stropi dar curgea... dupa, cealalta luna tot asa iar a treia luna nu mi-a venit dar apoi cu timpul s-a reglatwinking

| enikozita a răspuns:

Eşti la prima ta menstruaţie! Ai un pic de răbdare.