| ILoveYouSoMuch a întrebat:

Hei buna! Am 11 ani si ieri mi-a venit pentru prima oara ciclul. As avea cateva intrebari:
1.De ce la inceput "sangele" este maroniu?
2.Imi curge destul mult (sange), este normal?
3.Ciclul imi va veni regulat?
4. Ce ar trebui sa stiu despre el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CrissuCristina a răspuns:

1.La inceput nu va fi sange, dar mai apoi sangele va fi de culoare normala.
2.Este normal sa iti curga destul de mult sange pentru ca esti la inceput.
3.Nu vei avea un ciclu regulat pana la 16 ani pentru ca esti inca destul de mica.
4.Sa nu te sperii cand iti curge mult, decat atunci cand devine vascos, urat mirositor si ai senzatie de usturime sau mancarime, atunci este necesara o vizita medicala.Atunci cand iti curge mult sangele nu vine din organismul tau ci vine dintr-o anumita membrana a vaginului. Daca elimini mici chegulete de sange, din nou, sa nu te sperii pentru ca este necesar ca ele sa fie eliminate pentru ca altfel te vei procopsi cu dureri ingrozitoare de burta.
Funda? plzzz big grin

| TreiSurori a răspuns:

Pana pe la 14-15 ani va fi dereglat si 'anormal' deci stai linistita.

Doar ai grija sa nu te patezi happy

| marycroitor a răspuns:

Deoarece femeile elimină câte un ovul în fiecare lună, mucoasa uterină (căptuşeala, ţesutul uterului) se îngroaşă pentru a se pregăti pentru sarcină.
În cazul în care ovulul este fecundat, această căptuşeală (ţesut) va înveli ovulul cu grijă pe măsură ce se dezvoltă şi se transformă în făt. Dacă ovulul nu este fecundat, atât acesta, cât şi ţesutul vor fi eliminate din corpul femeilor prin vagin – acest lucru provocând sângerarea pe care o au în timpul menstruatiei.

Dacă ştii câte ceva despre ciclul menstrual, atunci vei fi mai bine pregătită să faci faţă menstruaţiei. Vei şti când să îţi iei cu tine absorbante sau tampoane şi cum să recunoşti durerile menstruale şi să le îndepărtezi.
http://www.noifetele.ro/yourbody/periods.php
discuta cu mama ta