| MiawGoh a întrebat:

Intrebarea asta e pusa pentru fete si sper sa primesc cateva raspunsuri, caci sunt cam ingrijorata.
Am 14 ani (de fapt implinesc luna viitoarehee hee ), iar pe 28 septmebrie mi-a venit menstruatia pentru prima data, si inca mai e si azi, a 8a zi sad. Aseara nu mai curgea nimic, ba chiar absorbantul era curat cand l-am dat jos, dar azi dimineata iar m-am trezit cu sange pe chiloti. sad Eu sunt si sportiva si ma gandesc ca de aia curge asa..sau o fi neregulat si trebuie sa curga asa..nu stiu. E normal? Dau fundita :*

2 răspunsuri:
| diwa a răspuns:

E perfect normal! Fiecare organism reactioneaza diferit la menstruatie si mai ales acum la inceput, poate dura ori foarte putin, ori foarte mult, poate sa-ti curga putin, mult, oricum ar fi, e normal pentru ca abia ti-a venit. E posibil, de exemplu, sa nu-ti mai vina 1 luna sau 2, sau sa-ti vina iar peste 2-3 sapt. E posibil sa te tina mult sau putin, nu se stie, depinde de organismul tau, abia peste 1 an sau 2 o sa se regleze ca lumea. Ideea e sa-ti notezi cand iti vine si cat te tine, ca sa observi cand se regleaza cat de cat. Nu ezita sa vorbesti cu mama ta despre asta, sau cu o sora, daca ai

| simona997 a răspuns:

Nu e normal poti sa te duci la un medic sa vezi ce se intampla.