| roxyy26 a întrebat:

Buna!
Am 16 ani si ciclul mi-a venit pentru prima data la varsta de 15 ani in decembrie...luna trecuta mi-a venit ciclul si mi-a curs foarte putin..si m-a tinut 3 zile iar acum luna asta imi curge foarte mult nu stiu ce sa fac
De ce imi curge atat de mult? da funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Esti abia la inceput si e normal sa iti vina si sa iti curga aiurea, se va regla in timp...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Această situaţie se datorează faptului că eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual şi ÎNCĂ nu s-a reglat.
Mai ales că luna trecută sângerarea a fost redusă, luna asta "compensează"...

Totuşi, dacă menstruaţia va dura mai mult de 10 zile şi/sau vei avea senzaţii de ameţeală/leşin TREBUIE să mergi URGENT la ginecolog ( sau la Urgenţă/Camera de Gardă ) pentru un control de specialitate şi, eventual, un medicament care să-ţi oprească menstruaţia.

Deocamdată foloseşte absorbante mai GROASE şi în timpul zilei ( din acelea "de noapte", cu 6-7 picuri pe ambalaj ) şi EVITĂ să faci efort.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| roxyy26 explică (pentru bursuc001):

Multumesc foarte mult pentru rasunsuri. Va pup!

| bursuc001 a răspuns (pentru roxyy26):

Cu plăcere!

O seară frumoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Eşti la început, nu te îngrijora, cu timpul se va regla.
Că tot eşti la început, s-ar putea să nu ai menstruaţie timp de 2-3 luni, iar atunci când apare să dureze o zi sau 10.
Nu te îngrijora! E normal.
Organismului tău îi ia ceva timp să se adaptateze la un ciclu regulat şi asta s-ar putea să dureze 2 ani sau mai mult.
Te pup!

| karsivan a răspuns:

Nu faci nimic este normal, poti lua eventual niste calciu si atat. O sa mai ai zile de astea dealungul vietii, poti sa stai linistita si cat mai putin efort.

| AndreeaIonela a răspuns:

Pentru ca inca nu ai ciclul reglat depinde ce inseamna foarte mult pentru tine. depinde de la organism la organism dar in general tine 4-5 zile

| SweetyBitty a răspuns:

S-ar putea sa ai o dereglare hormonala. Du-te la doctor asa e cel mai bine.