| sergiu19997 a întrebat:

Buna, ieri am facut o baie in Mureș si cum Mureșul are surprize, am dat cu unghia de o piatra. A curs sânge, unghia s-a innegrit imediat, seara am simțit dureri iar dimineața când m-am trezit degetul era umflat si ma durea exagerat de tare. Simt si pulsații ceea ce cred ca este puroi, dar nu este galben la suprafața doar unghia neagră si destul de inflamata, as zice eu. Ce ar trebui sa fac? Eu iau antiinflamator si cafetin pentru durere. Daca știe altcineva ceva rededii...pls help! Si fără sa merg la urgente ca îmi scoate unghia pe loc laughing) ps: am pus si compresa cu gheata!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

99% vei ajunge sa-ti scoata unghia.
Se innegreste din cauza sangelui care a curs sub unghie si nu a iesit, iar peste cateva zile va face si puroi daca nu se elimina.

| sergiu19997 explică (pentru Bula):

Am reușit eu sa scot puroiul si sângele de sub unghie. Inițial am vrut cu un ac steril sa înțep unghia și pe acolo sa elimin sângele ai puroiul dar am zis mai întâi sa îmi bag piciorul in apa fierbinte sa se înmoaie un pic unghia. Nici nu am stat 1 minut si a început sa iasă singur. după care eu am tot împins puroiul si sângele si asa a ieșit. Deci 1% face diferența laughing oricum mersi frumos pentru sfat, apreciez

| Bula a răspuns (pentru sergiu19997):

Este bine daca ai reusit sa apesi si sa elimini complet puroiul, poate astfel scapi de scoaterea unghiei.

Ar ajuta mult sa sterilizezi bine (solutie de hipermanganat, iod) si sa pui antibiotic (tetraciclina, sulfametina) peste rana. Pansarea nu este indicata (eventual 1-2 straturi de tifon puse lejer contra praf) dar trebuie sa cureti locul des.

Tot odata, daca a fost si puroi, ar fi bine sa faci si o cura cu capsule de doxiciclina, o folie (10 capsule), primele doua luate la interval de 12 ore, iar restul la intervale de 24 ore.

| sergiu19997 explică (pentru Bula):

Peste noapte s-a facut din nou puroi.iar acum am facut la de ca aseară doar ca inainte am dat cu betadina si după am dat cu betadina si am tetraciclina..acum astept sa vad ce se va intampla

| Bula a răspuns (pentru sergiu19997):

Daca peste noapte s-a facut din nou puroi, atunci trebuie sa mergi URGENT sa-ti scoata unghie si sa-ti dezinfecteze locul!
In caz contrar, in cateva zile, puroiul poate ajunge pana la os si dgetul trebuie amputat!

Nu te invidiez, am patit de 3 ori asta. sad

Sanatate si ai grija!

| sergiu19997 explică (pentru Bula):

Nu merg sa îmi scoată ca o sa ma doaraaaaaa tare crying(

| Bula a răspuns (pentru sergiu19997):

Te va dura, dar asta e...
Totusi, vei "economisi" un deget, daca nu se va amputa.

| EmanuelKant a răspuns:

Du-te la urgente si spune-le sa iti scoata unghia mai tarziu, nu pe loc.