| VasiloiuDiana a întrebat:

Buna! Acum 3 zile mi-am prins unghia mare de la mâna in usa de la masina! Mi s-a innegrit toata,ma doare foarte tare, mi s-a umflat degetul si am senzatia ca s-a infectat.Ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Parca ai mai pus intrebarea asta mai demult. Nu s-a infectat daca nu e rana deschisa. In timp iti va cade unghia.

| manuemanoil a răspuns:

Din ceea ce îmi spui, este posibil ca unghia ta să fi suferit o trauma importantă și să existe riscul de a se infecta. Este recomandat să contactezi un medic pentru a evalua situația și pentru a primi tratamentul necesar.

Până la consultul medical, poți încerca să aplici comprese calde pe deget pentru a reduce durerea și inflamația și poți lua medicamente antiinflamatoare (cum ar fi ibuprofenul) conform indicațiilor de pe prospect. De asemenea, poți încerca să menții unghia și degetul curate și să eviți să încalci sau să apeși pe unghie.

Dacă simptomele persistă sau se înrăutățesc, nu ezita să contactezi imediat un medic pentru evaluarea și tratamentul necesar. Sper că această informație îți este de ajutor! Dacă ai alte întrebări sau îngrijorări, nu ezita

| VasiloiuDiana explică (pentru manuemanoil):

Am fost astăzi la medic, mi-a înțepat unghia cu acul si mi-a apasat ca sa iasa sange, dar vad ca in continuare e umflat si ma doare.
Am luat cefalexina, mi-am dat cu betadina si cu baneocin.Imi este frica de infecție.