| DianaMarcu a întrebat:

Ieri am fost la dentist si medicul mi-a bagat acele acelea pe canalele de la masea pentru a le curata si s-a rupt varful acului. Doctorul mi-a spus ca nu este motiv de ingrijorare dar eu vreau sa aflu si alte pareri. Exista vreun risc de a se infecta? Are ceva daca ramane acolo, poate crea probleme in timp? Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Si eu am un ac rupt intr-o masea, in mod normal ar trebui sa fie total OK. Riscul de infectie este minim, atata timp cat ti-a spalat zona respectiva. Maseaua va fi sigilata, zona este sterila, iar acul in sine nu incurajeaza cresterea bacteriilor mai mult decat restul maselei.

2 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Care ac s-a rupt primul de metal sau al doilea de plastic mentolat care se topeste?
l-a scos?
daca nu se poate infecta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei sa zici ca s-a rupt inauntru si l a lasat acolo? nu se face asa ceva.