| Rumi a întrebat:

Ieri am venit de la Arieseni spre Oradea si sin cauza schimbarilor de altitudine mi s-au infundat urechile. Partea proasta e ca azi la urechea dreapta inca mai am momente in care o simt infundata, o mica durere si de fiecare data cand inghit aud ceva pocnind. Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Acum asteapta. daca nu se rezolva pana maine fa-i o mica vizita lui nenea doftorul de familie.

ps. sfat pentru viitor. cand ursi sau cobori pante (schimbi altitudinea) tine gura intre-deschisa. asa presiunea se va echilibra pe moment si nu vei mai avea senzatia aia. eu asa fac in fiecare zi cand fac naveta de la 400 metri altitudine la 155. si cand inchid gura ma ia si pe mine cu pocnit de urechi happy

| JackDanielTime a răspuns:

Stai linistit.Presiunea din urechea ta inca mai are nevoie de timp pentru a se acomoda.Iar acel pocnit este sunetul produs de trompa lui eustachio( nu ma mai bag in biologie) care face legatura intre ureche si gura.
DECI Stai linistit

| Purrghel_Elena_1999 a răspuns:

Poti inclina capul pe partea urechii infundate pentru a favoriza eliberarea cailor urechii medii. O alta metoda rapida si utila este aceea a aburului. Aseaza urechea cu probleme deasupra unui ibric in care a fiert ceaiul si poti scapa de probleme. Succes! happy

| popularakinder a răspuns:

Iti recomand sa consulti un medic.