| clara1122 a întrebat:

Ieri cand treceam prin spatele blocului meu m-a muscat un caine de piciorul drept. Aveam pe mine ciorapi destul de grosuti si pantaloni.Acesta doar ma apucat 3 secunde si mi sa luat doar putin pielea...nu mi-a rupt pantalnonii deci nu mia atins pielea si nici saliva lui nu sa atins de pielea mea..este nevoie neaparat sa merg la spital?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Da este f. important sa ajungi in primele 48 de ore de la muscatura la spital pentru vaccin antirabic si antitetanos.Chiar daca cainele este sanatos si te-a atins doar putin este indicat vaccinul.Sanatatea inainte de toate, nu o neglija, este insasi viata!

| Rochelle a răspuns:

Ar trebui sa mergi! nu ai de unde sa stii si poate fi foarte periculos. ai grija ce faci

| AnnaSerban a răspuns:

Aceasta problema am avut-o si eu, doar mi-a luat putin pielea am trecut cu vederea si acel loc s-a infectat, iar pentru asta am facut 5 injectii. Parerea mea este ca ar trebui sa mergi la un doctor.