| Aslam a întrebat:

Salutare, TPU! Am o problema uriasa, si chiar as avea nevoie de un sfat. Acum cateva ore am venit de la servici, in drumul spre casa am vazut o pisica ce se tara pe autostrada. Am oprit motocicleta si m-am dus catre ea si am vazut ca este intr-o stare destul de grava. Acum 1 ora am ajuns acasa, si m-am uitat m-ai bine la ea. A fost muscata de un caine, se vad urmele dintilor pe carnea ei. Un picior se vede ca a fost muscat destul de rau... are gauri destul de mari, iar celalalt picior, mai exact labuta ei, este foarte flexibila. Deci, ii pot muta labuta in orice directie... sunt destul de sigur ca are piciorul rupt. Am ridicat-o, ca sa vad daca isi poate mentine echilibrul, a reusit sa stea pentru cateva secunde in picioarele din fata, si cel din spate, cel care este umlfat din cauza muscaturilor. Pe cel rupt, nu s-a putut sprijini, il taraia. Eu abia duminica pot ajunge cu ea la un medic, caci maine este deschis pentru o perioada scurta de timp, iar eu sunt la serviciu atunci. Intrebarea mea este, oara va trebui sa fie operata la piciorul rupt? Sau doar i se va baga in ghips? Va rog cineva care s-a confruntat cu o problema asemanatoare sa raspunda.
Voi lasa si cateva poze cu ea, caci o poza face cat 1 mie de cuvinte de ale mele. Multumesc anticipat.

https://imgur.com/rH8QrcX - Piciorul muscat

https://imgur.com/bfmwgpu - Piciorul rupt

https://imgur.com/NT0OUz3

https://imgur.com/ZqChFFk

Am pus aceeasi intrebare si pe "Sanatate", caci nu am stiut sigur un de sa o pun.

Răspuns Câştigător
| Dani6421 a răspuns:

Din pozele tale se observa ca nu este într-o stare foarte rea, piciorul este moale din cauza mușcăturilor și este normal să nu se poate sprijine pe acesta fiind ca o doare însă nu vă fi nevoie de o operație desigur dacă nu are ceva interior rupt însă cel mai probabil este prea dureros un mic sprijin pe acel picior fiind primul prins de către caine, am avut o pisica în aceiași situație și-a revenit fără ajutorul doctorului veterinar intr-o luna însă iti recomand sa verifici și cu unul pentru a fi sigur ca pisica va supravetuii fără semnul întrebării, foarte frumos gest din partea ta, sper sa se facă bine și la rândul tău să fi ajutat cand vei avea nevoie pentru ca bine faci bine primești.

| LoveSleep a răspuns (pentru Dani6421):

După ce o să se facă bine o să-i dea un fluier magic ca de fiecare dată când va avea probleme, să fluiere, iar într-un moment, o haită de mâțe vor veni în ajutor.

| Aslam explică (pentru Dani6421):

Merci pentru raspuns. I-am gasit stapanul. Avea pe zgarda un nr de telefon, si am sunat. Azi am reusit sa o inapoiez proprietarilor. Au spus ca o vor duce la veterinar, sa-i puna piciorul in ghips. happy Ma bucur doar ca i-am gasit proprietarii, caci eu am deja vreo 2 pisici si 2 caini, care nu prea suporta pisicile straine.

5 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Asta e mâța pe care o învățam să zboare de la etajul 6 ieri, esti nebun? Ce mică e lumea.
Să știi că are cip, ar trebui să mi-o înapoiezi.

| Aslam explică (pentru LoveSleep):

Batman, daca ai chef de misto, "zboara" pe religie sau educatie sexuala. Sunt o multime de idioti ce pot fi trolati. Daca nu te intereseaza subiectul intrebarii mele, atunci te rog sa ma ignori, sau sa te abti a mai raspunde. Multumesc.

| LoveSleep a răspuns (pentru Aslam):

Nu pot, că Tony Stark e deja acolo. Și de unde știi că sunt troll? Poate vorbeam serios.